Pomosty Przyszłości. Wyłoniono laureatów konkursu

2022.12.12 20:42
Za nami gala finałowa konkursu Pomosty Przyszłości. W poniedziałek (12.12) wyłoniono laureatów wszystkich 4 kategorii. Kto wygrał?
Pomosty Przyszłości. Wyłoniono laureatów konkursu
Fot: Medyk Białostocki

12 grudnia w Sali Kameralnej Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku odbyła się uroczysta gala finałowa konkursu Pomosty Przyszłości, organizowanego przez Fundację Technotalenty we współpracy z Województwem Podlaskim.

Na początku odbył się wykład gościa specjalnego - Dariusza Budrowskiego, Prezesa Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Z kolei podczas panelu dyskutowano na temat: "Nauka vs. Biznes – to sojusz na lata czy konflikt bez szans na rozejm?".

W ramach konkursu Pomosty Przyszłości swoją współpracę z nauką lub biznesem mogły zgłaszać osoby do jednej z czterech kategorii: Pomost do nauki dla podmiotu gospodarczego; Pomost do nauki dla osoby; Pomost do biznesu dla instytucji naukowej oraz Pomost do biznesu dla osoby. Aby to zrobić, wystarczyło wypełnić formularz zgłoszeniowy - co ciekawe, z uwagi na liczne zapytania zdecydowano się przedłużyć termin zgłoszeń w konkursie Pomosty Przyszłości do 10 listopada. Kapituła w listopadzie oceniła zgłoszenia we wszystkich 4 kategoriach. Zasiedli w niej: Mariusz Dąbrowski - Dyrektor Biura Obsługi Inwestorów i Promocji Gospodarczej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego; dr inż. Jakub Jasiczak - Prezes Zarządu Spółki Celowej Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu Sp. z o.o.; Michał Marciniak - Prezes Zarządu Centrum Badawczo-Rozwojowego ARH+; dr inż. Artur Ziółkowski - Wiceprezes ds. badań i rozwoju w firmie doradczej Design and Business; Sławomir Olejnik - Prezes Fundacji Polska Innowacyjna; Krzysztof Maternicki - Politechnika Warszawska, Członek Rady Koordynacyjnej Porozumienia Akademickich Centrów Transferu Technologii (PACTT).

Najlepsze podmioty gospodarcze, instytucje naukowe oraz osoby fizyczne współpracujące z biznesem lub nauką zostali nagrodzone statuetkami.

Kategoria: Pomost do biznesu dla osoby

Laureatami został zespół naukowców reprezentujących Uniwersytet Medyczny w Białymstoku: prof. dr hab. n. med. Barbara Mroczko, dr n. med. Monika Gudowska-Sawczuk, prof. dr hab. n. med. Alina Kułakowska, dr hab. n. med. Jan Kochanowicz.

Projekt: "Przydatność diagnostyczna oznaczeń wolnych łańcuchów lekkich u pacjentów ze stwardnieniem rozsianym i innymi chorobami neurologicznymi" stanowił w latach 2019-2020 wspólną realizację działań prof. dr hab. n. med. Barbary Mroczko, dr n. med. Moniki Gudowskiej-Sawczuk, prof. dr hab. n. med. Aliny Kułakowskiej i dr hab. n. med. Jana Kochanowicza pracujących na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku z firmami The Binding Site Group Ltd. z siedzibą w Birmigham, UK i Biokom Diagnostyka sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Celem projektu była ocena przydatności diagnostycznej oznaczeń wolnych łańcuchów lekkich kappa i lambda w surowicy i płynie mózgowo-rdzeniowym pacjentów ze stwardnieniem rozsianym, a tym samym poszukiwanie wczesnych wskaźników diagnostycznych tego schorzenia, które dotyka głównie młodych ludzi i jest chorobą przewlekła, niekiedy trudną do zdiagnozowania, o złożonej etiologii.

Kategoria: Pomost do nauki dla podmiotu

Laureat: Firma Imagene.me S.A.

Firma Imagene.me S.A. powstała w 2018 roku w Białymstoku. Swoją działalność prowadzi w obszarze medycyny spersonalizowanej, genomiki oraz wielkoskalowych analiz danych biomedycznych, wykorzystujących między innymi technologie sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego. Imagene.me SA wywodzi się ze środowiska akademickiego; została założona przez dr hab. Mirosława Kwaśniewskiego, genetyka molekularnego i bioinformatyka, kierownika Centrum Bioinformatyki i Analizy Danych Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku oraz przez matematyka Mariusza Ferenca, specjalistę w zakresie tworzenia algorytmów AI/uczenia maszynowego, od lat skutecznie wdrażającego zaawansowane metody analizy danych w obszarze opieki zdrowotnej w USA.

Kategoria: Pomost do biznesu dla instytucji

Laureat: Wydział Elektryczny Politechniki Białostockiej.

W pełni rozumiejąc konieczność szerokiej implementacji wyników prac badawczych, naukowcy z Wydziału Elektrycznego od wielu lat ściśle współpracują z firmami z branży automatyki, elektroniki oraz elektrotechniki. Współpraca z otoczeniem gospodarczym, w szczególności w zakresie prowadzenia badań naukowych i prac rozwojowych na rzecz podmiotów gospodarczych stanowi istotny element Strategii rozwoju Wydziału Elektrycznego na lata 2021-2024, wynikający z misji Politechniki Białostockiej. Na szczególne wyróżnienie zasługuje zespół energoelektroników, który od wielu lat realizuje prace naukowe i projekty B+R nt. elektronicznych przekształtników energii (do kilkuset kW), w tym przekształtników: napędowych, rezonansowych, sieciowych z filtrami LCL, wielopoziomowych, DC/DC (izolowanych i nieizolowanych).

Kategoria: Pomost do nauki dla osoby

Wyróżniony: Przemysław Szleter

Pochodzi z Podlasia, jest współzałożycielem i CEO w DAC.digital. Urodził się i dorastał w Grajewie. Wykształcenie wyższe uzyskał na Politechnice Gdańskiej oraz w Anglii na Covetry University. Dziś DAC.digital jest jedną z najszybciej rozwijających się firm technologicznych w Europie, specjalizującą się w inżynierii oprogramowania, zajmującą się tworzeniem oprogramowania oraz integracją sprzętu dla branż logistycznych, medtech oraz rolnictwa.

Wyróżniony: Grzegorz Chocian

Prezes Zarządu i wspólnik EKOTON sp. z o.o., której działalność to typowa, systemowa współpraca nauki z biznesem. Promotor innowacyjnego podejścia w określaniu hipoteki środowiskowej przedsięwzięć. EKOTON sp. z o.o. jest polską, rodzinną firmą prywatną, pierwotnie założoną w 1998 roku w postaci spółki cywilnej. Specjalizuje się w zagadnieniach z obszaru ochrony środowiska, gospodarki odpadami, realizacji dużych inwestycji infrastrukturalnych, hydrotechnicznych (duża i mała retencja wody), przemysłowych, turystycznych i rolniczych.

Portal BiałystokOnline.pl patronował wydarzeniu.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1045 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39