Ponad 180 km długości i 5,5 m wysokości. Zapora na granicy powstanie do połowy 2022 r.

2021.11.04 17:21
W czwartek (4.11) minister Mariusz Kamiński przedstawił szczegóły dotyczące budowy zapory na granicy Polski z Białorusią. Jak zapowiedział, ma powstać do końca I półrocza 2022 r.
Ponad 180 km długości i 5,5 m wysokości. Zapora na granicy powstanie do połowy 2022 r.
Fot: SG
Wizualizacja

Będzie gotowa za 8 miesięcy

- W związku z presją migracyjną na polsko-białoruskim odcinku granicy państwowej, będącej zarazem zewnętrzną granicą Unii Europejskiej, zostanie wybudowana nowoczesna zapora - rozpoczął minister spraw wewnętrznych i administracyjnych, Mariusz Kamiński.

Jego zdaniem, zapora jest niewątpliwie "jednym z ważniejszych elementów zdecydowanego ograniczenia masowej nielegalnej migracji na teren naszego kraju".

- To rozwiązanie jest oparte o analizę tego, co na świecie się w tym zakresie dzieje. W kilkudziesięciu państwach na świecie są zapory graniczne, których celem jest ograniczenie skali masowej nielegalnej migracji. Zarówno Litwa, Łotwa, jak i Estonia zamierzają budować skuteczne zapory inżynieryjne. Nasze państwo nie pozwoli na to, żeby przez Polskę wiódł jakikolwiek nielegalny szlak migracyjny do Europy. Nie ma i nie będzie na to zgody. W każdy możliwy, dostępny i racjonalny sposób będziemy temu przeciwdziałać - mówił minister.

Na terenie Podlasia zapora powstanie na długości ponad 180 km wzdłuż granicy z Białorusią. Z kolei na Lubelszczyźnie jest naturalna zapora w postaci rzeki Bug i tam MSWiA w inny sposób chce zabezpieczać granicę.

- Zapora będzie mierzyła 5,5 metra wysokości: 5 metrów to stalowe słupy, zwieńczone półmetrowym zwojem z drutu tak, aby nie można było przejść na druga stronę. Zastosujemy także nowoczesne, elektroniczne metody zarządzania granicą - dodał Mariusz Kamiński.

Nowe etaty

Poza budową zapory, Straż Graniczna otrzyma również nową grupę funkcjonariuszy. Na wzmocnienie ochrony granicy wschodniej SG zyska 750 nowych etatów.

- System, który zostanie wybudowany na polsko-białoruskiej granicy, został zaplanowany w taki sposób, aby w czasie rzeczywistym wykrywać wszystkie naruszenia lądowego odcinka granicy. Będzie zbudowany z kilku linii ochrony. Pierwszą stanowić będzie bariera fizyczna w postaci solidnego i masywnego ogrodzenia, którego nie będzie można sforsować przy użyciu narzędzi, drabin czy desek - poinformowała zastępca komendanta głównego Straży Granicznej, gen. bryg. Wioleta Gorzkowska.

Kolejną linią ochrony w systemie zabezpieczającym granicę będą kable detekcyjne, sygnalizujące ruch poruszającego się obiektu. W kolejnej linii zostaną umieszczone kamery z funkcją wykrywania ruchu.

- Wszelkie próby wtargnięcia na pas drogi granicznej czy naruszenia ogrodzenia będą sygnalizowane do naszych centrów nadzorów. Tam operatorzy będą pełnili służbę przez całą dobę - dodała gen. bryg. Wioleta Gorzkowska.

Pełnomocnikiem ds. przygotowania i realizacji zabezpieczenia granicy państwowej został Marek Chodkiewicz.

- Zapora będzie wykonana głównie ze stali. Przewidujemy postawienie słupów stalowych i paneli stalowych, w zależności od warunków gruntowych.Na końcu planujemy zamontowanie dwóch małych kątowników, pomiędzy które zostanie zamontowany drut stalowy ostrzowy concertina. Dodatkowo jeden zwój drutu będzie zamontowany poniżej, od białoruskiej strony zapory, tak, aby utrudnić przejście przez barierę - tłumaczył Marek Chodkiewicz.

Minister Mariusz Kamiński powiedział, że ich celem jest, by zapora powstała do końca I półrocza 2022 r.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1218 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39