Ponad 700 tys. zł dla studenckich kół naukowych

2022.10.24 09:35
Koła Naukowe z Politechniki Białostockiej zdobyły 727,7 tys. zł. Dzięki pieniądzom młodzi konstruktorzy będą mogli rozwijać swoje projekty.
Ponad 700 tys. zł dla studenckich kół naukowych
Fot: Piotr Awramiuk/Politechnika Białostocka

Ministerstwo Edukacji i Nauki ogłosiło wyniki konkursu "Najlepsi z najlepszych! 4.0". Nagrodzono 104 projekty studentów z całego kraju. Resort zdecydował o przekazaniu im łącznego dofinansowania w wysokości 10,6 mln zł. Na liście projektów, które otrzymają wsparcie są 3 złożone przez studenckie koła naukowe działające na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej.

319 tys. zł trafi do Koła Naukowego Robotyków, które zajmuje się konstrukcją robotów mobilnych. Pieniądze będą przeznaczone na projekt pt. "Robotyczni emisariusze 4.0".

288,5 tys. zł przyznano na projekt pt. "SumoMasters 4.3 – rozwój innowacyjności robotów MegaSumo, MiniSumo oraz NanoSumo poprzez udział w międzynarodowych zawodach robotycznych". Dzięki dofinansowaniu studenci będą mogli wziąć udział w najbardziej prestiżowych zawodach robotnycznych. Warto podkreślić, że SumoMasters, sekcja Studenckiego Koła Naukowego Robotyków na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej, wygrała prestiżowe zawody robotyczne w Japonii International All Japan Robot Sumo Tournament w Tokio. Zdobyła też wiele medali w innych międzynarodowych zawodach.

Wśród nagrodzonych znalazł się też zespół Cerber Motorsport, który składa się z konstruktorów bolidów. Studenci zbudowali ich już osiem. Oprócz konstruowania pojazdów zajmują się też pozyskiwaniem firm do wykonania podzespołów auta, a także sponsorów, którzy wspierają drużynę w startach na międzynarodowych zawodach Formula Student. Bolidy z Politechniki Białostockiej ścigały się już na torach w Wielkiej Brytanii, Włoszech, Czechach, na Węgrzech, a nawet w USA.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

823 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39