Poruszająca wystawa Grand Press Photo w BOK-u

2021.03.08 16:52
Niepowtarzalna okazja, by zobaczyć fotografie świetnych fotoreporterów, którzy zostali nagrodzeni w konkursie Grand Press Photo.
Poruszająca wystawa Grand Press Photo w BOK-u
Fot: Anna Kulikowska
Zdjęcie roku Grand Press Photo

Grand Press Photo stanowi największy ogólnopolski konkurs fotografii prasowej. Organizują go magazyn "Press" i Fundacja Grand Press. Promuje dobrą jakościowo fotografię, a przy tym podnosi jej poziom. W jury zasiadają uznani fotografowie, a jego przewodniczącym, który ma znaczący głos w wyborze zdjęć, jest fotoreporter zagraniczny, laureat World Press Photo. W roku 2020 jury przewodniczył fotoreporter ze Szwecji – Pieter Ten Hoopen.

Zdjęcie roku

Zdjęciem roku uznano fotografię Jacka Szydłowskiego z "Dziennika Wschodniego", która przedstawia pielęgniarkę ze szpitala w Lublinie podczas dyżuru w specjalnym namiocie do segregacji pacjentów w czasie pandemii koronowirusa.

Fotoreportaże

I miejsce w kategorii "Wydarzenia" zdobył Witold Dobrowolski, który na swych fotografiach ukazał protesty w Hongkongu. II miejsce otrzymał Piotr Zwarycz za fotoreportaż o wybuchu gazu w domu w Szczyrku. W kategorii "Życie codzienne" I miejsce zostało przyznane Katarzynie Piechowicz, jej fotoreportaż powstał w jednym ze śląskich domów dla seniorów, gdzie ludzie u kresu życia są pozostawieni sam na sam ze swoją samotnością. II miejsce zdobył Tomasz Lazar za cykl zdjęć o życiu w pandemii.

W kategorii "Ludzie" I miejscem nagrodzono fotoreportaż Bartłomieja Busza o ukraińskim songwriterze Sashy Boole, który gra amerykański folk country.

Kultura i rozrywka

I miejsce w kategorii "Kultura i rozrywka" zdobyła Monika Krzyszkowska za cykl zdjęć dotyczących życia teatru poza kulisami. Spektakle wymagają pracy wielu osób, na scenie widzimy efekt ich zaangażowania, przez reportaż Krzyszkowskiej możemy zajrzeć w głąb i poznać osoby "z zaplecza" teatru. II miejsce w tej samej kategorii otrzymał Jakub Porzycki za reportaż z Lelowa, gdy ortodoksyjni Żydzi zjeżdżają raz do roku na grób swego cadyka. Wyróżnione zostały w tej kategorii zdjęcia Joanny Mrówki, które ukazują zwyczaje Wielkiego Tygodnia u Sycylijczyków.

Środowisko

W kategorii "Środowisko" I miejsce przyznano Jędrzejowi Nowickiemu za fotoreportaż o ruchu Ende Gelande, założonym przez niemieckich aktywistów ekologicznych, którzy skupiają się na próbach zatrzymania wydobycia węgla brunatnego metodą odkrywkową. Fotografie powstały na terenie największej w Europie kopalni węgla brunatnego. II miejsce zdobył również Jędrzej Nowicki za fotoreportaż o kopalni odkrywkowej w okolicach Konina. Cały region zbudował na górnictwie swoją tożsamość, a są one powoli wygaszane. Wyróżnione zostały fotografie Tomasza Padło, które ukazują Sebyan-Kyuyol, największą osadę zamieszkałą przez Ewenów. Jest to tradycyjnie koczowniczy lud zajmujący się chowem reniferów. Brak miejsc do pracy i przyszłości powoduje, że młodzi Ewenowie przenoszą się do innych miast. Ci, którzy zostali powracają do tradycyjnych zajęć przodków.

Projekt dokumentalny

W kategorii "Projekt dokumentalny" I miejsce zdobył Radosław Polak, który na swoich zdjęciach pokazuje gruzińskich mężczyzn w Dolinie Pankisi. Jest to fotograficzna opowieść o doświadczonych wojną "świętych wojownikach", którzy swoje uczucia mocno skrywają, nie rozmawiają o trudnych doświadczeniach.

II miejsce w tej samej kategorii zajął Adam Lach za fotoreportaż "Rewizje". Opowiada on o Polsce, tej mniej oczywistej i znanej. Autor zdjęć wraz z żoną wybrał się na wyprawę w poszukiwaniu odpowiedzi, co kształtuje współcześnie polską tożsamość. "Podróżowaliśmy przez polskie mity, fantazmaty, pojęcia i symbole, rewidowaliśmy przeszłość, starając się jednocześnie nie tracić z oczu dnia dzisiejszego" - możemy przeczytać.

Wyróżnienie otrzymali: Marcin Kruk za fotoreportaż "Ile dam rady przejść" - to zapis zmagania się jego żony z autoagresywną chorobą, jaką jest miopatia. W tej kategorii także wyróżniony został Piotr Tracz, którego fotografie ukazują Mariusza Kupczaka, który urodził się z mózgowym porażeniem dziecięcym, a mimo to intensywnie ćwiczy sport i zdobywa kolejne nagrody.

Young Poland

Nagrodę główną w kategorii Fotoreportaż za cykl fotografii zdobył Piotr Szewczyk. Cykl skupia się na procesie powolnego zanikania wsi, a główną bohaterką jest 14-letnia Małgosia. Wyróżniono w tej kategorii Katarzynę Ślesińską za fotografie poniemieckich wiosek w województwie opolskim, w których większość domów jest już opuszczona.

W kategorii Young Poland za zdjęcie pojedyncze nagrodę główną zdobył Adam Kurlanc. Jego fotografia ukazuje demonstrantkę wynoszoną przez oddział policji z ronda De Gaulle'a.

Fotografie jako znak naszych czasów

Wystawa jest niezwykła. Udało się zgromadzić na niej fotografie traktujące o problemach społecznych, środowiskowych, kulturowych. Oglądając fotoreportaże, czy pojedyncze zdjęcia ma się wrażenie, że poznajemy ich bohaterów i bohaterki. Osadzone są w rzeczywistości, czasem odległej, a czasem tak bliskiej. Uwrażliwiają z pewnością na śmierć, przemijanie, czyjeś choroby i trudności. Całość zapada na długo w naszą pamięć, a przez to, że utrwalona jest na fotografiach przetrwa kolejne pokolenia, stając się znakami naszych czasów.

Wystawa czynna do 17 marca w foyer kina Forum.

Anna Kulikowska
24@bialystokonline.pl

1142 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39