Pożar wysypiska w Studziankach. WIOŚ: "Nie ma zagrożenia toksynami"

2012.02.17 00:00
Badania Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska (WIOŚ) nie wykazały obecności substancji toksycznych w powietrzu. Zagrożenia toksynami obawiano się po pożarze, do którego doszło na wysypisku odpadów w Studziankach.
Pożar wysypiska w Studziankach. WIOŚ: "Nie ma zagrożenia toksynami"
Fot: sxc.hu

Sytuacja wokół miejsca pożaru magazynowanych odpadów na terenie Centrum Innowacyjnej Gospodarki Odpadami w Studziankach jest cały czas monitorowana przez pracowników WIOŚ, a informacje stamtąd są przekazywane do Centrum Zarządzania Kryzysowego w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim.

Pracownicy WIOŚ przeprowadzili pomiary przenośnym analizatorem gazów, by stwierdzić stopień zagrożenia substancjami toksycznymi powstającymi przy spalaniu zgromadzonych odpadów. Pomiary wykonano w rejonach najbliższej zabudowy mieszkaniowej - w miejscowościach: Horodnianka, Czarna Białostocka, Czarna Wieś Kościelna i Studzianki.

Analiza sytuacji meteorologicznej (napływu mas powietrza) wskazuje, że zanieczyszczenia przemieszczają się głównie w kierunku wsi Horodnianka, ale są wysoko i nie zagrażają mieszkańcom wsi.

Wyniki ze stacjonarnych miejskich i podmiejskich stacji monitoringu powietrza w Białymstoku, nie wykazują wpływu emisji z pożaru na jakość powietrza na obszarze miasta. Pomiary są prowadzone całodobowo, w sposób ciągły.

Wciąż trwa akcja ratowniczo-gaśnicza. Pracownicy WIOŚ na bieżąco monitorują sytuację.

Do pożaru na składowisku odpadów w Centrum Innowacyjnej Gospodarki Odpadami w Studziankach doszło w piątek (17.02) koło północy. Rozprzestrzenił się na bardzo rozległy teren wysypiska. Zapaliły się sprasowane kostki plastikowych śmieci. Strażacy mieli trudność z dostaniem się do źródła ognia.

E.S.

Polecamy
Delikatesy zoologiczne Zwierzyniec
Delikatesy zoologiczne Zwierzyniecul. Antoniukowska 56 lok. 3 (Galeria Antoniuk)
15-845 Białystok

Więcej informacji
1663 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39