Pożegnanie z pieluchą: 3 przyjazne i skuteczne metody na dzień oraz noc

2022.10.17 12:08
Odpieluchowanie to poważne wyzwanie dla rodziców i stosunkowo trudny czas dla pociechy. Ważne, aby przebiegało ono w spokojnej atmosferze, bez zbędnego nacisku czy dodatkowej presji. Oto 3 sposoby, dzięki którym w krótkim czasie odpieluchujemy dziecko, a jednocześnie zadbamy, aby nie chciało ono wracać do dawnych nawyków.
Pożegnanie z pieluchą: 3 przyjazne i skuteczne metody na dzień oraz noc


Kiedy jest najlepsza pora na odpieluchowanie?

Decyzja dotycząca odpieluchowania często zapada z góry - rodzice starają się kupować pieluchy na promocji, jednak i takie rozwiązanie okazuje się bardzo kosztowne. Aby ograniczyć wydatki, próbują odpieluchować pociechę. Czasami problematyczne staje się pójście do przedszkola, a więc placówki, w której dziecko powinno umieć samodzielnie korzystać z toalety. Tymczasem każda pociecha jest gotowa na pożegnanie z pieluchą w innym momencie. Niektóre dzieci już w okolicach 2. roku życia mogą zacząć przygodę z nocnikiem, inne nieco później. Ważne, aby dziecko umiało zasygnalizować, że chce usiąść na nocniku, a więc jednocześnie potrafiło się z nami efektywnie komunikować. Odpieluchowując malucha, warto posiłkować się trzema sposobami, które nieco ułatwią nam zadanie:
- majtkami treningowymi,
- składanym nocnikiem,
- chłonnymi podkładami.


Majtki treningowe, czyli coś pomiędzy majtkami a pieluchą

Odpieluchowanie za pomocą majtek treningowych jest o wiele mniej stresujące dla dziecka niż w przypadku, gdy od razu zaproponujemy mu zwykłe majtki. Powodem jest fakt, iż chłoną one wilgoć, a jednocześnie uczą dziecko korzystać z toalety. Oznacza to, że w przypadku "wpadki" mocz nie spłynie po nogach, jednak z drugiej strony majtki treningowe nie są tak chłonne, jak tradycyjna pielucha. Galeria Jurowiecka w Gazetkowo.pl zachęca licznymi ofertami sklepów, w których z pewnością znajdziemy różne modele majtek treningowych dla dzieci.


Przenośny nocnik dla opornych

Przenośny nocnik to doskonałe rozwiązanie dla dzieci, które nie potrafią przekonać się do dłuższych wyjść z domu, gdy nie mają na sobie pieluchy. Nie oczekujmy, że maluch chętnie skorzysta z publicznej toalety albo będzie wstrzymywał się aż do powrotu do domu. Praktycznym rozwiązaniem jest przenośny nocnik - zwykle jest to model składany, który z powodzeniem zmieści się w wózku bądź w samochodzie. Warto mieć go przy sobie zawsze, gdy tylko wychodzimy z domu, zwłaszcza w pierwszych dniach odpieluchowywania. Dzięki temu prostemu akcesorium dziecko poczuje się pewniej bez pieluchy, będąc na zewnątrz. Nie musimy obawiać się, że składany nocnik będziemy nosić ze sobą przez wiele miesięcy - z czasem maluch z pewnością przyzwyczai się do korzystania ze zwykłej toalety poza domem.


Chłonne podkłady na drzemkę i na noc

W kontekście odpieluchowania wiele kontrowersji budzi niezakładanie pieluchy na noc czy na drzemkę. Niektórzy uważają, że dziecko powinno mieć ją na sobie tak długo, aż nawet nocą zacznie kontrolować swoje potrzeby. Inni są zdania, że najlepiej zrezygnować z pieluchy całkowicie, od samego początku. Jeśli znajdujemy się w tej drugiej grupie, to z pewnością przydadzą nam się podkłady chłonne. Przydadzą się one zarówno w czasie drzemki, jak i w nocy. Warto je stosować także u odpieluchowanych dzieci, na przykład w czasie choroby. Dzięki temu zapewnimy im komfortowe warunki snu, a jednocześnie zadbamy o ich zdrowie. Podkłady możemy zabrać ze sobą wszędzie, jeśli tylko nocujemy poza domem.


[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]


1232 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39