Produkty z konopi można kupić w Białymstoku. Pomagają podobnie jak medyczna marihuana [WYWIAD]

2015.10.29 00:00
Medyczna marihuana leczy ciężkie przypadki padaczki, jaskry oraz działa przeciwnowotworowo. To przez występujące w niej cenne kannabinoidy. Jak one działają i czy są tylko w marihuanie, odpowiada chemik Piotr Stasiukiewicz.
Produkty z konopi można kupić w Białymstoku. Pomagają podobnie jak medyczna marihuana [WYWIAD]
Fot: Ewelina Sadowska-Dubicka
Konopny Sklep to pierwszy w Białymstoku sklep specjalizujący się w produktach z legalnych konopi

BiałystokOnline: W powszechnej opinii konopie kojarzą się z jednym ­- marihuaną. Osoby je używające uważane są za dealerów czy nawet przestępców. Trzeba walczyć z tym stereotypem?

Piotr Stasiukiewicz: Tak, trzeba walczyć. Taki obraz wynika z dezinformacji, ale ten stereotyp powoli odchodzi do lamusa. Na pewno większość osób nie wie o tym, że w latach 1850-­1937 około 80% medykamentów dostępnych na rynku amerykańskim produkowano z konopi. Demonizuje się konopie z uwagi na efekty psychoaktywne, jednocześnie odsuwając aspekty medyczne w cień. Korporacje farmaceutyczne nie zniosłyby konkurencji ze strony rośliny, której nie można opatentować, dlatego konopie zostały zupełnie zakazane. Ta sytuacja ciągnie się do dziś.

Dr Marek Bachański z Centrum Zdrowia Dziecka, który padaczkę leczył medyczną marihuaną, właśnie został zwolniony z pracy. Co Pan o tym sądzi?

Myślę, że w tym przypadku zapomniano, że nadrzędnym celem tzw. służby zdrowia jest leczenie. A jeśli dany specyfik jest skuteczny, tak jak w przypadku tego zastosowanego przez dr. Bachańskiego, należy go używać lub działać w takim kierunku, by jego używanie jak najszybciej stało się możliwe (i legalne). Leczą nim m.in. Niemcy, Finowie, Szwajcarzy, Włosi, Holendrzy, Belgowie, Anglicy, Hiszpanie, Portugalczycy czy Czesi. W USA już 24 stany zdecydowały się na legalizację. Jednak w Polsce medyczna marihuana jest zakazana.

No właśnie - jak widać jej stosowanie nawet przez lekarzy bywa trudne. Konopie indyjskie to jednak nie jedyny rodzaj konopi o cennych właściwościach...

To prawda. Marihuana, czyli konopie indyjskie, to nie wszystko. Najpopularniejszy gatunek konopi to używana powszechnie – w Polsce od setek lat m.in. do produkcji włókien - ­konopia siewna.

Czym się one różnią?

Konopia siewna nie ma substancji psychoaktywnych (THC), ale jej pozostałe właściwości są podobne. Zawiera cenną grupę kannabinoidów (CBD). Konopie siewne pochodzą z certyfikowanych nasion.

Jak ­działają konopie?

W wielu fizjologicznych procesach, m.in. regulacji gospodarki energetycznej, aktywności motorycznej czy nastroju, bierze udział układ endokannabinoidowy. Na układ ten składają się endokannabinoidy – rodzaj kannabinoidów, których odpowiedniki znajdują się właśnie w konopiach.

Jakie są najważniejsze lecznicze właściwości konopi?

Występujące w nich wspominane kannabinoidy (CBD) wpływają na regenerację komórek i tkanek w organizmie, polepszają trawienie i "wypłukują" tzw. zły cholesterol, zmniejszając ryzyko zawału serca i miażdżycy. Zwiększają też odporność organizmu czy pomagają przezwyciężyć choroby naskórka takie jak: trądzik, łuszczyca, zapalenie skóry. Preparaty o najwyższym stężeniu (olejki, pasty) przeciwdziałają powstawaniu nowotworów, działają przeciwzapalnie (np. zapalenie stawów), uspokajająco, przeciwlękowo, nasennie, przeciwpsychotycznie i przeciwdepresyjnie (łagodzą objawy zespołu stresu pourazowego ­- PTSD), zmniejszają ciśnienie wewnątrzgałkowe w oku (co istotne w leczeniu jaskry). Mają też działanie przeciwdrgawkowe. Ich stosowanie nie ma efektów ubocznych.

W jakich produktach można znaleźć lecznicze kannabinoidy?

Są w żywności np. herbaty z CBD, specjalne słodycze, makarony oraz w kosmetykach z CBD. W najwyższym stężeniu ­- nawet do 50% ­- są w olejkach konopnych. Są one najskuteczniejsze.

Gdzie można zakupić takie produkty, mając gwarancję, że są one legalne i bezpieczne?

Przeglądając Internet, można znaleźć wiele produktów z kannabinoidami, lecz nie wszystkie są legalne. Produkty są legalne, jeżeli wartość psychoaktywnego THC nie przekracza 0,2%. W sieci działa Konopny Sklep, który funkcjonuje też stacjonarnie w Białymstoku (ul. Młynowa 38 lok. 11). Tu wszystkie produkty są pozbawione THC – są sprawdzone, pochodzą od legalnych producentów z UE: Holandii, Danii, Austrii.

Konopny Sklep prowadzi pan osobiście. Skąd taki pomysł?

Już w 2012 r. podczas pisania pracy magisterskiej dotyczącej flawonoidow (związki występujące w konopiach) zetknąłem się z tematem medycznej marihuany, która wówczas mnie bardzo zaciekawiła. Konopny sklep powstał głównie z zamiłowania i wiary w naturalne rozwiązań, jakie dają nam konopie. Zapraszamy wszystkich miłośników zdrowia i natury.

Zobacz też:
Konopny Sklep

[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1358 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39