Program "Za życiem". Rząd chce poznać opinie nt. ewentualnych zmian

2017.06.27 16:31
W Białymstoku odbyły się konsultacje odnośnie zmian w ustawach potrzebnych do wejścia w życie rządowego programu "Za życiem". Dotyczyły one głównie kwestii rozwoju zawodowego osób niepełnosprawnych.
Program "Za życiem". Rząd chce poznać opinie nt. ewentualnych zmian
Fot: MN
Przedstawiciele ministerstwa, PFRON i wojewoda wzięli udział w konsultacjach programu "Za życiem"

Program "Za życiem", którego głównym założeniem jest wspieranie osób niepełnosprawnych i ich rodzin, przyjęty został w grudniu. Zanim jednak wejdzie w życie trzeba przyjąć zmiany w szeregu ustaw. Pierwszy pakiet korekt już został przegłosowany w sejmie, w poprzednim tygodniu. Następny, dotyczący głównie Ustawy o rehabilitacji zawodowej i zatrudnieniu osób niepełnosprawnych, miałby zostać przekształcony do 1 stycznia 2018 roku.

Rozpoczął się właśnie okres konsultacji, podczas którego ewentualne zmiany z drugiego pakietu, będą omawiane w poszczególnych województwach. We wtorek, odbyły się one w Białymstoku. Organizatorom – Ministerstwu Rodziny, Pracy i Polityk Społecznej – zależy na jak największym udziale osób niepełnosprawnych w konsultacjach.

- Chcemy nie tylko zmieniać prawa na bardziej korzystne dla osób niepełnosprawnych, nie tylko chcemy tworzyć świat bardziej przyjaznym dla nich, ale chcemy to robić wspólnie z osobami niepełnosprawnymi - mówi na konsultacjach w Białymstoku sekretarz stanu w MRPiPS Krzysztof Michałkiewicz.

Główne zmiany, które planuje resort w drugim pakiecie, to wzmocnienie oferty warsztatów terapii zajęciowej, ale też utworzenie klubów absolwentów takich warsztatów.

- Osoby niepełnosprawne oczekują, że warsztaty będą głównym miejscem przygotowującym do pracy zawodowej, ale też boją się, że po opuszczeniu warsztatów nie będzie już systemu wsparcia. Chcemy więc tworzyć kluby absolwentów dla tych osób - dodaje Michałkiewicz.

W ministerstwie myślą też o dużych zmianach, jeśli chodzi o wspieranie zatrudniania osób niepełnosprawnych, poprzez ułatwienie pracodawcom całego procesu. Chcą także aktywizować opiekunów. Współpracujący na co dzień z niepełnosprawnymi dostrzegają jednak także inne problemy.

- Największym problemem osób niepełnosprawnych i ich opiekunów jest pewność wsparcia i stabilność tego wsparcia. Jego dostępność w najbliższej okolicy oraz skuteczna informacja, gdzie można go szukać - mówi Dorota Habich, p.o. prezesa PFRON.

W ciągu najbliższych 5 lat na działania związane z programem przeznaczonych zostanie prawie 3,1 mld zł. Ta kwota ma zapewnić wspomnianą stabilność działań, które osobom niepełnosprawnym mają pomóc w normalnym funkcjonowaniu.

Oczywiście wszystkie uwagi do projektu zmian, można zgłaszać także bezpośrednio za pomocą strony internetowej www.zazyciem.mrpips.gov.pl.

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl

964 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39