Radni zdekomunizowali kolejne ulice. A właściwie powody nadania im nazw

2016.11.29 14:45
Zwycięstwa, Partyzantów i Anieli Krzywoń – te trzy nazwy ulic zostały decyzją rady miasta zdekomunizowane. Zdecydowano że będą się odnosić do innego zwycięstwa, innych partyzantów, a Aniela Krzywoń będzie polską, a nie radziecką, bohaterką.
Radni zdekomunizowali kolejne ulice. A właściwie powody nadania im nazw
Fot: MN

Nazwa ul. Zwycięstwa, według dotychczasowego uzasadnienia, miała upamiętniać zwycięstwo Związku Radzieckiego i sprzymierzonych sojuszniczych armii nad hitleryzmem w roku 1945. Z wnioskiem, aby zmienić ten powód, wystąpił białostocki IPN, który proponował, żeby od teraz chodziło o zwycięstwa Wojska Polskiego w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r. oraz zwycięstwa żołnierzy Pułku Piechoty Legionów w Bitwie Białostockiej.

Podczas poniedziałkowej sesji nie wszyscy radni uważali, że takie zmiany są potrzebne, ponieważ dzień zwycięstwa nad hitleryzmem jest dobrym powodem upamiętnienia. Ostatecznie zdecydowano dodać do zapisu udział Wojska Polskiego w zwycięstwie nad Niemcami hitlerowskimi w 1945 r.

Podobna sytuacja jak z ul. Zwycięstwa miała też miejsce z ul. Partyzantów, która znajduje się na Jaroszówce. Do tej pory odnosiła się ona do bliżej niezidentyfikowanych działaczy ruchów rewolucyjnego i partyzanckiego. Od tej pory będzie chodziło o konkretnych partyzantów. Tych, którzy brali udział w działaniach Związku Walki Zbrojnej, AK, związku Wolność i Niezawisłość, NSZ, Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, Batalionów Chłopskich oraz innych mniejszych organizacji, które brały udział w walkach o niepodległość Polski.

Ta zmiana podobnie, jak ta dotycząca ul. Anieli Krzywoń (Starosielce), przeszła. W przypadku tej ostatniej IPN argumentował, że do tej pory nosiła ona tytuł Bohatera Związku Sowieckiego. Od teraz będzie przedstawiona jako polski żołnierz i zesłaniec na Sybir.

Warto przypomnieć, że Aniela Krzywoń została wraz z rodziną wysłana w głąb Rosji w 1940 r. W 1942 r. wstąpiła do Ludowego Wojska Polskiego i wzięła udział w bitwie pod Lenino, podczas której zginęła, ratując z pożaru dwie osoby.

Wszystkie zmiany nie wiążą się z koniecznością jakichkolwiek zmian w dokumentach mieszkańców, chodzi tylko o uaktualnienie zapisów. Podobnie zresztą będzie w wypadku ulic, które nazwy zmienią, jak ul. Berlinga czy Rzymowskiego. We wtorek prezydent Truskolaski poinformował, że złożył już do biura rady miasta projekty uchwał. O tym, czy propozycje wybrane przez mieszkańców zostaną przyjęte, przekonamy się podczas sesji 12 grudnia.

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl

1043 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39