Rail Baltica. Będą trzy przejścia podziemne na trasie kolejowej

2023.12.31 08:21
32 miliony złotych - tyle pochłonie wybudowanie nowych przejść podziemnych na trasie Rail Baltica. Gdzie dokładnie powstaną i kiedy rozpoczną się pierwsze prace? Wszystkie informacje znajdziesz poniżej.
Rail Baltica. Będą trzy przejścia podziemne na trasie kolejowej
Fot: PKP PLK S.A.

W grudniu informowaliśmy o nowym rocznym rozkładzie oraz o pracach prowadzonych w ramach Rail Baltica, a dokładniej na trasie Białystok - Warszawa: Nowy peron PKP w Białymstoku i krótsze podróże. Mieszkańcy skorzystają?. Pisaliśmy też o inwestycji w Hajnówce: PKP. Będzie przebudowany układ torowy, nowy peron i urządzenia sterowania ruchem.

Teraz czas na kolejne dobre wieści. Mianowicie chodzi o wybudowanie trzech bezkolizyjnych przejść podziemnych. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę z wykonawcą prac - firmą SARINŻ Sp. z o.o.

- Mieszkańcy miejscowości Jabłoń Kościelna, Zdrody Nowe i Trypucie wygodniej i bezpieczniej dotrą do pociągów na linii kolejowej Rail Baltica Warszawa – Białystok. W odpowiedzi na potrzeby mieszkańców i samorządów zostaną wybudowane trzy przejścia podziemne - wyjaśnia Tomasz Łotowski z zespołu prasowego PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Rail Batica - nowe przejścia podziemne


Poza tunelami prace obejmą również budowę niezbędnego układu komunikacyjnego, w tym drogi dojścia, schody i pochylnie dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Obiekty zastąpią dotychczasowe przejścia w poziomie szyn, dzięki czemu wzrośnie poziom bezpieczeństwa. Tunele będą czytelnie oznakowane i dobrze oświetlone.

Z efektów inwestycji skorzystają także osoby łączące podróż rowerem i pociągiem. Na potrzeby rowerzystów wybudowane zostaną stojaki dla rowerów.

Pierwsze prace przy budowie przejść pod torami zaplanowano na początek 2024 roku. Obiekty będą gotowe do końca roku. Łączny koszt budowy trzech tuneli to 32 miliony złotych.

Projekt "Prace na linii E75 na odcinku Czyżew – Białystok" to budowa łącznie 39 obiektów bezkolizyjnych w tym 14 przejść pod torami i 25 skrzyżowań bezkolizyjnych. Większość budów jest w końcowy etapie realizacji lub została zakończona. Wartość prac na trasie Czyżew – Białystok wynosi 3,4 mld zł. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Instrumentu "Łącząc Europę".

Ewa Reducha-Wiśniewolska
ewa.reducha@bialystokonline.pl

Polecamy
Optyk Bojary R. Domański, E. Dobecka-Melke s.c.
Optyk Bojary R. Domański, E. Dobecka-Melke s.c.ul. Słonimska 24 lok. U9 (dojazd od ulicy Piasta)
15-028 Białystok
optykbojary.pl

Więcej informacji
1630 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39