Rail Baltica. Rozpoczyna się kolejny etap prac na stacji Białystok

2023.04.19 10:23
Na stacji kolejowej w Białymstoku budowane są trzy nowe perony, zadaszenie i przejście podziemne. Prace wchodzą w kolejny etap, co będzie wiązać się ze zmianami w komunikacji na stacji. Zaczną one obowiązywać od czwartku (20.04).
Rail Baltica. Rozpoczyna się kolejny etap prac na stacji Białystok
Fot: PKP PLK
Schemat organizacji ruchu pieszych na stacji Białystok

Nowy etap prac na stacji Białystok

W tej chwili na stacji kolejowej w Białymstoku trwają prace przy budowie trzech peronów, zadaszenia i przejścia podziemnego. Układane są nowe tory i montowana sieć trakcyjna.

Kolejny etap prac wymaga wprowadzenia zmian w organizacji ruchu pieszych na stacji. Zamknięta zostanie kładka w przedłużeniu ul. św. Rocha. Wytyczone będzie nowe dojście do peronów, prowadzące od dworca PKS, przez część drugiej kładki, na peron nr 4 i dalej istniejącym przejściem w poziomie szyn. Nowa droga zostanie oznakowana, na stacji zawisły już banery wskazujące zmieniony sposób dojścia.

- Zmieniona organizacja ruchu to rozwiązanie tymczasowe, niezbędne ze względu na toczące się prace. Przewidziane jest do jesieni tego roku - informuje Tomasz Łotowski z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Docelowo kładki na stacji zastąpi tunel wyposażony w schody ruchome i windy. Wygodne przejście będzie dostosowane do potrzeb osób o ograniczonej mobilności i zapewni bezpieczną komunikację pomiędzy peronami a budynkiem dworca.

Nowy etap prac na stacji Białystok

Przebudowa stacji Białystok to element ogromnej inwestycji, Rail Baltici, której elementem jest linia E75 na odcinku Czyżew – Białystok. Tam w tej chwili trwa budowa bezkolizyjnych skrzyżowań. W ostatnim czasie na budowach wiaduktów nad torami rozpoczęły się roboty przy układaniu specjalnych zbrojonych belek, po których prowadzone będą jezdnie. Specjalne dźwigi ułożyły już belki między innymi na wiaduktach w Czyżewie, Dąbrowie-Łazach, Jabłoni-Dąbrowie i Porośli-Kijach.

Dwupoziomowe skrzyżowania dróg z torami zwiększają bezpieczeństwo ruchu kolejowego i drogowego. Kierowcy korzystają już z wiaduktów nad torami w Uhowie i Szepietowie. Na szlaku Czyżew–Białystok zaplanowano budowę lub modernizację 17 wiaduktów drogowych, 8 kolejowych, 2 tuneli drogowych, 14 przejść podziemnych oraz 10 mostów kolejowych.

Prace na linii E75 na odcinku Czyżew – Białystok pochłoną prawie 3,4 mld zł. Zakończenie robót na stacji Łapy i Białystok planowane jest na 2024 r. Projekt współfinansowany ze środków instrumentu CEF "Łącząc Europę".

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1621 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39