Remonty dróg wojewódzkich. Koszmar kierowców przestanie nim być

2019.08.27 12:18
Na wojewódzkich drogach krajowych w Podlaskiem praca wre. Już niedługo kierowcy będą jeździć po nowych trasach.
Remonty dróg wojewódzkich. Koszmar kierowców przestanie nim być
Fot: Wrota Podlasia

Dwie istotne trasy

Na drogach wojewódzkich: 647 – odcinek ze Stawisk do Kolna oraz 668 - z Łomży do Osowca trwają intensywne prace budowlane.

- Odcinek tej drogi, czyli Stawiski - Kolno, jest dla nas najważniejszy, bo to dla mieszkańców podstawowe połączenie z powiatem, czyli urzędem, szpitalem, wszelkimi instytucjami ważnymi dla mieszkańców. To także główna trasa naszej młodzieży studiującej w Olsztynie – wyjaśniała burmistrz Stawisk Agnieszka Rutkowska. - Dlatego z radością przyjęłam informację, że możliwe stało się wydłużenie modernizowanego odcinka z ponad kilometra do dwóch. W ten sposób w granicach gminy Stawiski do poprawienia zostanie już tylko około 230 metrów drogi – mówiła burmistrz.

Fragment w rejonie skrzyżowania z drogą w kierunku Dzierzbi jest już na ukończeniu. W takim samym standardzie jak ten odcinek będzie wyglądała cała trasa Stawiski - Kolno (łącznie to 15 kilometrów). Bitumiczna nawierzchnia, szerokość 7,5 metra, system odwadniania, wzmocnione pobocza i zjazdy.

- Dla systemu komunikacyjnego w regionie to połączenie spinające drogi wojewódzkie z krajowymi, w tym przypadku 61 i 63, jest niezwykle istotne – podkreślał wicemarszałek województwa podlaskiego Marek Olbryś. - To bezcenna alternatywa w razie jakiegoś nieszczęścia. Jeszcze jednak brakuje, aby taki standard jak na tym odcinku, był na jego całej długości. Myślę, że w ciągu trzech lat możliwe będzie sfinalizowanie tego zadania - zadeklarował wicemarszałek.

Zapomniana droga ożywa

Droga wojewódzka 668, która prowadzi od Łomży do Osowca, łączy powiaty łomżyński, grajewski i moniecki. Jest też jednym z ważniejszych szlaków prowadzących przez otulinę Biebrzańskiego Parku Narodowego do jego siedziby w Osowcu.

- To w tej chwili najgorsza droga pod względem jakości nawierzchni ze wszystkich dróg wojewódzkich - nie ma wątpliwości wicemarszałek Marek Olbryś.

Malutki wycinek

Prace trwają na odcinku około 900 metrów przez Klimaszewnicę, a ich kluczowym elementem jest gruntowna przebudowa mostka na rzeczce, noszącej taką samą nazwę jak miejscowość. To pierwszy etap. W przyszłym roku będzie kolejny i całe przejście przez Klimaszewnicę ma być odpowiedniej jakości. Ale droga wojewódzka 668 od Przytuł do Osowca (z Łomży do Jedwabnego i dalej do Przytuł została w ostatnich latach gruntownie przebudowana) to jeszcze około 30 kilometrów kiepskiego lub bardzo kiepskiego szlaku.

Podlaski Zarząd Dróg Wojewódzkich zapowiada jeszcze w tym roku remont nawierzchni na około kilometrowym odcinku między Przytułami a Radziłowem.

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl

1056 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39