Rocznica bohaterskiego i tragicznego zrywu w białostockim getcie

2018.08.16 07:43
Dokładnie 75 lat temu Żydzi zamknięci w białostockim getcie wzniecili powstanie przeciwko Niemcom. Współcześni białostoczanie będą mieli okazję do uczczenia pamięci uczestników tamtych tragicznych wydarzeń.
Rocznica bohaterskiego i tragicznego zrywu w białostockim getcie
Fot: Michał Kardasz

16 sierpnia przypada 75. rocznica wybuchu powstania w białostockim getcie. To jedno z najbardziej tragicznych wydarzeń w historii miasta, w tym roku jest upamiętnione w sposób szczególny, a obchody rocznicowe trwają cały tydzień.

W czwartek odbędą się główne uroczystości, w których wezmą udział m.in. naczelny rabin Polski Michael Schudrich oraz Anna Azari - ambasador Izraela, a także goście z całego Świata. Tradycyjnie główna część zorganizowana została na placu im. Mordechaja Tenenbauma przed pomnikiem Bohaterów Getta. Początek o godz. 12.00 - w samo południe uruchomione zostaną syreny alarmowe, które przypomną o tych tragicznych wydarzeniach.

Getto w Białymstoku zostało utworzone przez niemieckie władze okupacyjne 26 lipca 1941 r. dla ponad 40 tys. Żydów, także tych z okolic miasta. Jeszcze w tym samym roku weszło w życie rozporządzenie o zakazie opuszczania getta pod groźbą śmierci.

Niecałe dwa lata później, w lutym 1943 roku rozpoczęła się akcja likwidacyjna getta. W ciągu ośmiu dni Niemcy wywieźli do obozu zagłady w Treblince 10 tys. ludzi, kolejne 2 tys. mordując na miejscu. Ostateczna likwidacja miała zostać przeprowadzona 16 sierpnia. Białostoccy Żydzi wzniecili jednak powstanie. Źle uzbrojeni, nieliczni powstańcy stanęli naprzeciw wielokrotnie liczniejszych oddziałów regularnego wojska. Opór został złamany po kilku dniach. Przywódca powstania Mordechaj Tenenbaum i jego zastępca Daniel Moszkowicz popełnili samobójstwo.

Pełen program obchodów: Obchody 75. rocznicy powstania w getcie białostockim

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl

Polecamy lokal
732 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39