Rozlicz się z fiskusem przez internet. Już można

2011.01.11 00:00
Rozliczając się z podatku dochodowego za 2010 rok możesz, tak jak w roku ubiegłym, złożyć swoje zeznanie PIT drogą elektroniczną bez podpisu kwalifikowanego, korzystając z systemu e-Deklaracje.
Rozlicz się z fiskusem przez internet. Już można
Fot: sxc.hu

Interaktywny formularz, za pomocą którego można wypełnić i wysłać swoje zeznanie podatkowe, należy pobrać ze strony www.e-deklaracje.gov.pl.

Usługa adresowana jest do podatników składających dziewięć następujących rodzajów zeznań rocznych: PIT-16, PIT-16a, PIT-19a, PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39. Dotyczy to również osób rozliczających się wspólnie z małżonkiem. Od tego roku małżonkowie, którzy chcą wspólnie rozliczyć się z fiskusem za 2010 rok, nie muszą już składać dodatkowego upoważnienia do podpisywania deklaracji (w poprzednich latach takie upoważnienie, złożone w urzędzie w formie papierowej, było wymagane). Wystarczy, że małżonek składający w formie elektronicznej wspólne zeznanie roczne, podpisze się sam.

Ministerstwo Finansów, chcąc zapewnić bezpieczeństwo świadczonej usługi, wprowadziło bezpłatny podpis elektroniczny oparty na unikatowych cechach podatnika: imię, nazwisko, data urodzenia, NIP, PESEL oraz kwota przychodu określona w zeznaniu rocznym lub rozliczeniu podatnika złożonym za 2009 rok.

Podatnicy mogą złożyć zeznanie drogą elektroniczną do 2 maja 2011 roku, ale warto pamiętać, żeby ze złożeniem zeznania przez internet nie czekać do ostatniej chwili, ponieważ wiąże się to z ryzykiem nie otrzymania urzędowego poświadczenia odbioru na czas. Może się tak zdarzyć w przypadku wystąpienia błędów, np. po wpisaniu błędnej kwoty przychodu z ubiegłorocznego zeznania. W takiej sytuacji zeznanie zostanie złożone po terminie. Dlatego namawiamy do jak najszybszego skorzystania z drogi elektronicznej komunikacji z urzędem.

Dowodem i potwierdzeniem terminu złożenia zeznania jest Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO), które każdy użytkownik systemu może sobie sam wydrukować, w momencie, kiedy jego zeznanie zostanie poprawnie zarejestrowane w systemie. Posłuży do tego numer referencyjny, który wyświetli się podatnikowi w chwili składania zeznania.

Nowością w rozliczeniach za 2010 rok, jest możliwość dokonania korekty zeznania również drogą elektroniczną (do tej pory należało to zrobić w formie papierowej). Należy pamiętać, żeby w przesyłanym formularzu zaznaczyć, że chodzi o korektę zeznania rocznego.

andy

1263 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39