Ruszyła opieka koordynowana w Podlaskiem

2022.11.15 14:56
Narodowy Fundusz Zdrowia podpisał pierwszy w województwie podlaskim aneks do umowy na świadczenie usług opieki koordynowanej w podstawowej opiece zdrowotnej. To ważna informacja dla pacjentów przewlekle chorych.
Ruszyła opieka koordynowana w Podlaskiem
Fot: pixabay.com

Podlaski NFZ podpisał pierwszy w regionie aneks do umowy na świadczenie usług opieki koordynowanej w podstawowej opiece zdrowotnej. Takie działanie ma na celu polepszenie opieki nad pacjentami z chorobami przewlekłymi.

- W województwie podlaskim świadczenia w zakresie budżetu powierzonego opieki koordynowanej od 1 listopada realizuje Łomżyńskie Centrum Medyczne Sp. z o. o. w Łomży. Jest to pierwsza placówka medyczna, która sprawuje opiekę koordynowaną nad pacjentami w naszym regionie. Po spełnieniu przez Centrum Medyczne określonych przepisami wymagań, Podlaski Oddział Wojewódzki NFZ podpisał aneks do umowy, poszerzając w ten sposób ofertę świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie POZ. Procedujemy kolejne wnioski z placówek POZ w naszym regionie. Warto przypomnieć, że placówki, które są gotowe do włączenia koordynacji, mogą od 1 października br. wystąpić do Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ z wnioskiem o rozszerzenie umowy w zakresie budżetu powierzonego opieki koordynowanej. Wprowadzenie tego typu opieki jest dobrowolne – mówi Maciej Bogdan Olesiński, dyrektor Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Białymstoku.

Czym jest opieka koordynowana? Oznacza ona szerszy wachlarz, jeśli chodzi o możliwości leczenia i diagnostyki osób, które chorują przewlekle i są pod opieką lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Lekarz ten, w uzasadnionych przypadkach, będzie mógł zlecić pacjentom badania, które do tej pory były w zakresie kompetencji lekarza specjalisty. Koordynacja opieki dotyczy schorzeń z zakresu: kardiologii, diabetologii, chorób płuc oraz endokrynologii.

Poszerzono listę badań, na które może kierować lekarz POZ

Opieka koordynowana w POZ ma związek z poszerzeniem listy badań diagnostycznych, które będzie mógł pacjentowi zlecić lekarz rodzinny. Chodzi o badania, na które do tej pory kierował lekarz specjalista tj.:
- pakiet badań tarczycowych: antyTPO, antyTSHR, antyTG,
- spirometria i spirometria z próbą rozkurczową,
- EKG wysiłkowe, Holter EKG (24, 48, 72 godz.), Holter RR (24-godzinna rejestracja ciśnienia tętniczego),
- ECHO serca przezklatkowe,
- BNP (NT-pro-BNP),
- USG Doppler tętnic szyjnych,
- USG Doppler naczyń kończyn dolnych,
- albumina (stężenie albumin w moczu),
- UACR (wskaźnik albumina/kreatynina w moczu).

Oprócz tego lekarz pierwszego kontaktu będzie mógł także zlecić pacjentowi konsultacje z lekarzem specjalistą z zakresu diabetologii, endokrynologii, kardiologii, pulmonologii lub alergologii oraz konsultacje z dietetykiem.

Takie zmiany pozwolą skrócić czas na wykonanie diagnostyki, a co z a tym idzie – szybciej wdrożyć leczenie.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

Polecamy lokal
1481 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39