Rząd zakazuje upraw GMO. Czy ochroni to polską żywność?

2013.01.02 00:00
Rada Ministrów przyjęła 2 stycznia rozporządzenie zakazujące upraw dwóch roślin modyfikowanych genetycznie - kukurydzy MON 810 firmy Monsanto i ziemniaka Amflora firmy BASF w Polsce. Jednocześnie od 21 grudnia 2012 roku na mocy ustawy podpisanej przez prezydenta, polskie prawo pozwala na obrót i rejestrację nasion GMO. Co więcej, od 1 stycznia znowelizowana ustawa zezwala również na wykorzystanie pasz GMO.
Rząd zakazuje upraw GMO. Czy ochroni to polską żywność?
Fot: sxc.hu

Ustawę o nasiennictwie zmieniono w listopadzie 2012 roku, znosząc obowiązujący od 2006 r. zakaz obrotu materiałem nasiennym roślin modyfikowanych genetycznie. Zakaz ten był niezgodny z prawem unijnym i za jego utrzymanie groziły Polsce wysokie kary finansowe. Ponadto był on w praktyce martwym przepisem, gdyż Polscy rolnicy kupowali ziarna kukurydzy MON 810 w Czechach i w sposób zupełnie niekontrolowany wysiewali na terenie naszego kraju. W ten sposób w Polsce jest obecnie ok. 3 tysięcy hektarów pól obsianych tą rośliną.

Jak zauważyła Jadwiga Łopatka, laureatka Nagrody Goldmana, wprowadzenie zakazu upraw GMO przesuwa jedynie odpowiedzialność wyłącznie na rolnika i to on poniesie konsekwencje prawne i finansowe.

Jednocześnie, od 1 stycznia 2013 roku obowiązuje znowelizowana ustawa, która pozwala na wykorzystywanie pasz GMO do 1 stycznia 2017 roku. Posłowie zdecydowali się na przedłużenie okresu, w którym import pasz GMO jest dozwolony, ponieważ zmiana całej ustawy prawdopodobnie wiązałaby się z długotrwałym procesem legislacyjnym. Prezydent podpisał ustawę pod koniec sierpnia 2012 roku. W swoim uzasadnieniu wskazał, że oprócz wzrostu kosztów chowu zwierząt, zakaz stosowania pasz GMO jest nieskuteczny w zabezpieczaniu polskich konsumentów przed spożywaniem żywności pochodzącej ze zwierząt i od zwierząt karmionych paszami zawierającymi rośliny modyfikowane genetycznie. W innych krajach UE takie ograniczenia nie występują, na polski rynek trafi więc importowana żywność wytwarzana w oparciu o pasze GMO. A zgodnie z prawem unijnym produkty mleczne i mięso pochodzące od zwierząt karmionych paszą genetycznie modyfikowaną nie muszą być oznakowane.

Za: portalspozywczy.pl

Magdalena Gorbacz
magda.g@bialystokonline.pl

1155 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39