S19. Następne kroki powoli są stawiane

2019.01.07 17:20
GDDKiA rozpoczęło starania o otrzymanie zgodę środowiskową na budowę na kolejnym odcinku S19. Tym razem chodzi o fragment od Plosek do Chlebczyna.
S19. Następne kroki powoli są stawiane
Fot: GDDKiA

Wniosek o wydanie decyzji środowiskowej na odcinek drogi ekspresowej S19 - od miejscowości Ploski nad Narwią do Chlebczyna na południe od Bugu - trafił do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku. To drugi wniosek o decyzję dla S19 na Podlasiu - we wrześniu ubiegłego roku złożony został wniosek na odcinek od węzła Białystok Zachód (dawniej Choroszcz) właśnie do Plosek.

Oba fragmenty S19, na które złożone zostały wnioski o wydanie decyzji środowiskowych, stanowią przeszło 100-kilometrowy fragment przyszłego szlaku Via Carpatia, łączącego kraje bałtyckie z południem Europy, jak i samej drogi ekspresowej S19 Białystok – Lublin.
 
- Do RDOŚ złożone zostały kompletne analizy wszystkich opracowanych wariantów przebiegu drogi ekspresowej wraz ze wskazaniem wariantu najkorzystniejszego środowiskowo, a tym jest wariant III, który jednocześnie został przewidziany przez GDDKiA jako wariant realizacyjny – mówi Rafał Malinowski z białostockiego GDDKiA. - Obejmuje on budowę odcinka drogi ekspresowej S19 o długości ok. 68,76 km, od miejscowości Ploski nad Narwią do miejscowości Chlebczyn w woj. mazowieckim, na południe od Bugu. Wariant obejmuje także budowę obwodnicy Bielska Podlaskiego w ciągu odcinka drogi krajowej nr 66 o długości ok. 5,9 km.
 
Decyzja środowiskowa jest pierwszym z kroków do realizacji całej inwestycji. To ona wyznaczy korytarz, w którym trasa ma się zmieścić. Procedura wydania decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych przewiduje także udział społeczeństwa i możliwość zgłoszenia uwag, wniosków, postulatów.

Dalej nie wiadomo, czy S19 na odcinku od obwodnicy Białegostoku do Sokółki pójdzie starym śladem przez Wasilków i Czarną Białostocką, za czym optuje rząd oraz duża część lokalnych samorządowców. Pierwotna wersja jednak zakłada, że trasa zostanie puszczona przez Korycin i dalej przez Knyszyn ma zostać dociągnięta aż do Dobrzyniewa.

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl

998 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39