Sejm przyjął nowelizację karty nauczyciela. Będą podwyżki, chociaż mniejsze niż zakładano

2019.06.14 10:01
W czwartek (13.06) sejm przyjął nowelizację ustawy o Karcie Nauczyciela. Według niej nauczyciele od września dostaną podwyżkę na poziomie 9,6%.
Sejm przyjął nowelizację karty nauczyciela. Będą podwyżki, chociaż mniejsze niż zakładano
Fot: MN

Postulatem kwietniowego strajku nauczycieli były podwyżki dla pracowników oświaty. Najpierw domagali się oni równo 1 tys. zł dla każdego, a potem zmienili to na dwie podwyżki w wysokości 15% - od stycznia (z wyrównaniem) i od września 2019 roku dla każdego, co w zależności od stopnia oznaczałoby kwotę w przedziale od około 720 do 990 zł.

Rząd nie chciał przystać na te warunki i zaproponował podwyżkę na poziomie 9,6% od września. Wówczas na te warunki przystała tylko Oświatowa Solidarność, chociaż nie wszystkie jej oddziały to popierały. Strajk trwał do 25 kwietnia i został zawieszony, ponieważ nauczyciele nie chcieli utrudniać uczniom podejścia do matury, zapowiedziano jednak wówczas, że to jeszcze nie koniec walki o podwyżki.

Obietnica spełniona

Póki co jednak rząd postanowił zrealizować obietnicę, która została zawarta w porozumieniu z Solidarnością. W czwartek sejm przyjął nowelizację Ustawy o karcie nauczyciela. Wspomniana podwyżka ma zacząć obowiązywać od 30 września z wyrównaniem od 1 września.

- Rząd Prawa i Sprawiedliwości dotrzymuje obietnic - to kolejna, którą realizujemy tak szybko, jak jest to możliwe – mówił podczas debaty w sejmie nowy minister edukacji Dariusz Piontkowski.

Kilka dni temu mówił, że do sfinansowania podwyżek potrzebne będą przesunięcia w budżecie. W czwartek posłowie opozycji dopytywali się, skąd rząd weźmie pieniądze, ale takich informacji nie uzyskali.

Po wdrożeniu zmian wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela stażysty wyniesie 2782 zł brutto (wzrost o 244 zł brutto), nauczyciela kontraktowego - 2862 zł brutto (wzrost o 251 zł brutto), nauczyciela mianowanego - 3250 zł brutto (wzrost o 285 zł brutto), nauczyciela dyplomowanego - 3817 zł brutto (wzrost o 334 zł brutto).

Plus dodatki

Jest również kilkanaście dodatków, które nauczyciele mogą dostać do pensji: za wysługę lat, funkcyjne (np. za wychowawstwo), motywacyjny, za warunki pracy, za uciążliwość pracy, nagroda jubileuszowa, nagroda ze specjalnego funduszu nagród, dodatkowe wynagrodzenie za pracę w porze nocnej, dodatkowe wynagrodzenie roczne (tzw. trzynastka), odprawa emerytalno-rentowa i odprawa z tytułu rozwiązania stosunku pracy, wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i doraźne zastępstwa.

Wysokość części dodatków przepisy uzależniają od wysokości wynagrodzenia zasadniczego, więc nowelizacja sprawi, że będą one wyższe niż dotychczas.

Za przyjęciem nowelizacji głosowało 420 posłów, 11 było przeciw, 2 wstrzymało się od głosu. Wśród zmian jest też wprowadzenie dodatku dla nauczycieli stażystów, minimalna wysokości dodatku za wychowawstwo i skrócenie ścieżki awansu.

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl

841 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39