Seniorzy mogą liczyć na pomoc i wsparcie

2018.12.07 08:28
Zachodzące w kraju procesy demograficzne wymagają odpowiedzi ze strony Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej i stawiają przed nią wyzwania. Dlatego tak ważne są programy senioralne.
Seniorzy mogą liczyć na pomoc i wsparcie
Fot: pixabay.com

Nasze społeczeństwo się starzeje

Chcąc czy nie – żyjemy w coraz bardziej siwiejącym społeczeństwie. Owe procesy demograficzne stawiają wiele wyzwań – nie tylko przed samymi ludźmi, ale i władzami, które muszą uwzględniać to w prowadzonej przez siebie polityce.

Pod koniec 2016 r. odsetek osób powyżej 65. roku życia wynosił 24%, jednak prognozy demograficzne dowodzą, że proces starzenia się będzie się pogłębiał. Szacuje się, że w 2050 r. 13,7 mln Polaków będzie miało skończone 60 lat. Jeśli tak się stanie, to będą one stanowiły 40% ogółu całego społeczeństwa.

Taka sytuacja zmusiła resort do działania i utworzenia bądź kontynuowania szeregu programów tworzących warunki do rozwoju aktywności osób starszych oraz otaczających ich odpowiednią opieką.

Program "Opieka 75+"

Z myślą o osobach, które ukończyły 75 lat, powstał program "Opieka 75+", który ma na celu zwiększyć dostępność usług opiekuńczych – także tych specjalistycznych. Gminy mogą korzystać z dofinansowania na ten cel. Do września 2018 r. do programu przystąpiły 384 gminy, a usługami oferowanymi w ramach programu objęto ponad 2,2 tys. osób. Od 2019 r. "Opieka 75 +" będzie działała w rozszerzonej formule.

- Program będzie skierowany nie tylko to osób samotnych w wieku 75 lat i więcej (jak było do tej pory), ale też do seniorów, którzy mają rodziny. Dzięki temu rozwiązaniu więcej osób starszych będzie mogło skorzystać z usług, których do tej pory byli pozbawieni – mówi minister Elżbieta Rafalska.

Kolejny program skierowany do osób starszych to "Senior +", dzięki któremu powstają placówki, gdzie seniorzy mogą korzystać z oferty kulturalnej i zajęć sportowych oraz mają zapewnione posiłki i opiekę w codziennych czynnościach. W tym roku na ten cel rząd przeznaczył aż 80 mln zł, w przyszłym ma być podobnie.

Są jeszcze pieniądze na inne inicjatywy

30 listopada rozpoczął się też konkurs ofert na najlepsze projekty dofinansowane ze środków Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020. W nowej edycji programu do wzięcia jest 40 mln zł. Inicjatywa jest skierowana do osób, które już nie są aktywne zawodowo, a posiadają kwalifikacje i doświadczenie, które może przydać się nawet po przejściu na emeryturę. Dzięki projektowi możliwe jest sfinansowanie zajęć kulturalnych, edukacyjnych, warsztatów, wycieczek czy całego spectrum wszystkich innych form pobudzania i wspierania aktywności osób starszych.

- Beneficjentami programu są nie tylko seniorzy, którzy w jesieni swojego życia mogą korzystać z oferty przystosowanej do swoich potrzeb czy kondycji zdrowotnej, ale również młodsze pokolenia, które mogą czerpać z życiowego doświadczenia starszych Polaków – mówi minister Rafalska.

Potrzeby niesamodzielnych seniorów uwzględnia dokument "Polityka społeczna wobec osób starszych 2030. Bezpieczeństwo – Uczestnictwo – Solidarność":

- Pozwoli to na wprowadzenie rozwiązań zmniejszających skalę zależności osób starszych od innych, a także szeregu ułatwień w dostępie do usług wzmacniających samodzielność. W dokumencie wskazano cele polityki społecznej wobec osób starszych – to m.in. podniesienie jakości życia seniorów, umożliwienie im jak najdłuższej samodzielności, zapewnienie bezpieczeństwa czy stworzenie warunków do aktywnego życia – mówi wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Bojanowska.

Władze zachęcają, by osoby, które znają seniorów mogących przystąpić do oferowanych im programów, informowały ich o tym. Chodzi bowiem o to, by ludzie starsi pozostawali aktywni i nie wyłączali się z życia społecznego będąc na emeryturze.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1425 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39