Smakowita nowa książka o Podlasiu i Suwalszczyźnie

2023.05.29 13:38
Jak dobrze znasz nasz region? A przede wszystkim, czy znasz stąd ludzi pełnych pasji, którzy stanowią o niezwykłym kolorycie województwa podlaskiego? Jeśli sięgniesz po książkę Wojciecha Koronkiewicza i Urszuli Arter, z pewnością odkryjesz tajemnice naszej krainy.
Smakowita nowa książka o Podlasiu i Suwalszczyźnie
Fot: Anna Kulikowska

"Pływające krowy czyli zdrowo zakręconego Podlasia i nie mniej zakręconej Suwalszczyzny część druga" Urszuli Arter i Wojciecha Koronkiewicza to niesamowita podróż w głąb naszego regionu. Jest to najnowsza książka, którą wydało wydawnictwo Paśni Buriat.

Na tę lekturę składają się rozmowy, spotkania z osobami, które tworzą prawdziwą i wielobarwną mozaikę. Już sam tytuł nawiązuje do tradycji wciąż żywej w okolicach Ciechanowca, czyli do przekraczania rzeki Bug przez krowy, należące do tamtejszego gospodarza, pana Bolesława. Osiem krów codziennie rano przepływa rzekę w drodze na pastwisko.

W książce przeczytamy o jagodziankach z Augustowa, regionalnych serach, soku z dyni, smalcu i chlebie na stuletnim zakwasie. Są to fascynujące historie, ciekawe życiorysy osób, które wciąż żyją w rytmie slow. Dzięki tej pozycji można na chwilę przenieść się w świat jakby baśniowy, a jednocześnie prawdziwy. Autorka i autor z niemal etnograficzną uważnością słuchają, notują i piszą o ludziach, którzy są blisko nas, a wciąż dla wielu nie są znani.

Gdzie się podziali prawdziwi podróżnicy? Nie ma ich na dworcach kolejowych ani na lotniskach, ani w przydrożnych barach oblężonych tłumami samochodów. Wszyscy jeździmy, nikt nie podróżuje - można przeczytać słowa Krzysztofa Gedroyća na początku książki. A jednak, Urszuli Arter i Wojciechowi Koronkiewiczowi to się udaje - podróżują po smakach, wiedzeni jakąś intuicją i ukazują świat, który jest pełen piękna i jakiejś mądrości.

Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl

1247 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39