Spektakl "Pobudka" białostockiej artystki zostanie pokazany w Tunisie

2023.03.03 14:01
Natalia Sakowicz zaprezentuje swój monodram "Pobudka" na Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Lalkarskiej - Carthage Puppetry Arts Days w stolicy Tunezji.
Spektakl "Pobudka" białostockiej artystki zostanie pokazany w Tunisie
Fot: Tomasz Pienicki

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Lalkarskiej w Tunisie odbędzie się od 11 do 18 marca. Natalia Sakowicz, związana z Białymstokiem artystka pokaże tam swój monodram "Pobudka".

Natalia Sakowicz jest aktorką-lalkarką, wykładowczynią Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie Filii w Białymstoku, autorką spektakli takich jak: "Pobudka", "Oddaleńcy" i "Romans", z którym niedawno podróżowała po kraju w ramach programu "Teatr Polska" organizowanego przez Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego w Warszawie. O "Romansie".

"Pobudka" powstała w ramach stypendium Prezydenta Miasta Białegostoku. Jest to monodram lalkowy inspirowany najpopularniejszymi baśniami braci Grimm. Spektakl Sakowicz dyskutuje z obecnymi w kulturze stereotypami ról płciowych, zadaje pytanie o kobiecość dzisiaj i potrzebę nowego typu żeńskich bohaterek. Przedstawienie było dotąd pokazane na wielu festiwalach w kraju i za granicą, gdzie otrzymało nagrody: "Za wyrażenie Lalką Teatru" na XIII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalek i Animacji Filmowej dla Dorosłych w Warszawie, nagroda "Innowacja Festiwalu" na Międzynarodowym Festiwalu "Z wizytą u Arlekina" w Omsku. Po podróżach po Europie i Azji, przyszedł czas na Afrykę.

Carthage Puppetry Arts Days (JAMC) jest pierwszym dużym festiwalem w Tunezji, który poświęcony jest sztuce lalkarskiej oraz jednym z najważniejszych festiwali teatrów lalek w regionie. Tegoroczna, czwarta edycja festiwalu trwać będzie 8 dni, w trakcie których zostaną zaprezentowane spektakle lalkowe dla dzieci i dorosłych. W wydarzeniu wezmą udział także teatry z Holandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Belgii, Chile, Włoch, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Brazylii, Austrii, Turcji, Egiptu, Algierii i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Natalia Sakowicz odwiedzi Tunis w ramach programu "Kultura polska na świecie" Instytutu Adama Mickiewicza.

Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl

1199 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39