Spółdzielnia Mleczarska Bielmlek sprzedana. Kupił ją Laktopol

2022.09.29 17:44
28 września został podpisany akt notarialny, zgodnie z którym Zakład Produkcyjny w Bielsku Podlaskim - dawny Bielmlek, stał się własnością Grupy Polindus - Laktopol.
Spółdzielnia Mleczarska Bielmlek sprzedana. Kupił ją Laktopol
Fot: Laktopol

Grupa Polindus - Laktopol została właścicielem Zakładu Produkcyjnego w Bielsku Podlaskim, gdzie mieścił się kiedyś Bielmlek. 28 września podpisano akt notarialny.

Laktopol z zakładem produkcyjnym w Suwałkach to jeden z zakładów Grupy Polindus – Laktopol. Jest znanym w kraju i za granicą producentem proszków mlecznych. Najpopularniejszym produktem, który wytwarza jest instant Fat Filled Milk Powder czyli mleko odtłuszczone z dodatkiem tłuszczów roślinnych, które jest sprzedawane w ponad 90 krajach na całym świecie. Oprócz tego firma produkuje 30 rodzajów wyrobów mlecznych w proszku, 13 gatunków masła i miksów oraz sery.

Laktopol dzierżawił Zakład Produkcyjny w Bielsku Podlaskim po upadłości Bielmleku, jednak dopiero udało się go oficjalnie kupić. W związku z inwestycją Laktopol będzie mógł podwoić ilość produkowanych proszków.

– Popyt na nasze produkty zdecydowanie przekracza zdolności produkcyjne zakładu w Suwałkach. Poszukując drogi zwiększenia produkcji, interesowaliśmy się między innymi zakładem w Bielsku Podlaskim. I wreszcie udało nam się sfinalizować transakcję – mówi Lech Antonowicz, Dyrektor Zakładu Produkcyjnego w Suwałkach.

W zakupionym zakładzie znajdują się dwie wieże o łącznej wydajności 130 ton na dobę, magazyny: dwa suche o łącznej powierzchni 6600 m2 oraz chłodnia 1400 m2 o chłodzonej powierzchni ok. 600 m2. Docelowo pracę znajdzie tu około 130 pracowników.

Zakład w Bielsku Podlaskim został wybudowany w 1954 r. Najpierw powstawały tu artykuły mleczarskie: mleko w butelkach, masło, twaróg, ser i kazeina. W latach 1999-2011 rozbudowano obiekt, wybudowano nowe hale, zainstalowano nowoczesne linie produkcyjne, laboratoria oraz dojrzewalnie serów.

W 2019 r. dokonano rozruchu nowej proszkowni o zdolności produkcyjnej 100 ton proszku na dobę.

- I właśnie nad maksymalnym wykorzystaniem nowoczesnych urządzeń suszarniczych oraz podniesieniem ich wydajności jako nowy właściciel skupimy się najbardziej – podsumowuje Lech Antonowicz.

Jak informuje portal Bielsk.eu - Zakład Przemysłowy, w którym dawniej mieścił się Bielmlek sprzedano za 87 mln zł.

Jak upadł Bielmlek?

O upadłości Bielmleku było bardzo głośno. Została ogłoszona w marcu 2021 r. W październiku tego samego roku Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało prezesa zarządu Bielmlek Spółdzielnia Mleczarska Tadeusza R. (byłego senatora PiS i wiceministra rolnictwa) oraz dwóch byłych członków zarządu spółki. Prowadzono w ich sprawie śledztwo dotyczące między innymi niegospodarności w zarządzaniu Spółdzielnią Mleczarską (więcej: Prezes zarządu Bielmlek Tadeusz R. i dwóch byłych członków spółki zatrzymani przez CBA).

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1664 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39