Stal podrożała o 200%. Czy firmy wprowadzą podwyżki cen?

2022.01.27 11:56
W 2021 r. ceny stali pięły się w górę z miesiąca na miesiąc, a ostatecznie podrożała o 200%. Do tego doszły wysokie koszty energii i gazu. Niektórym firmom z branży udało się jednak wyjść z tego kryzysu bez szwanku.
Stal podrożała o 200%. Czy firmy wprowadzą podwyżki cen?
Fot: alu-frost
Hala magazynowa

To co się działo na rynku surowców w roku 2021 przypominało rollercoaster: w górę i w dół. Przy czym spadki odnotowywano rzadko i tylko nieznaczne. Eksperci przewidują, że rok 2022 przyniesie pewne uspokojenie. Prognozy dla Polski nie są jednak optymistyczne, ponieważ znalazła się w tzw. importowej pułapce, uzależniona jest od dostawców zewnętrznych.

Alu-frost, producent nakładek samochodowych z Sowlan koło Białegostoku zapowiada, że w pierwszym kwartale 2022 r. nie podniesie swoich cen.

Nieprzewidywalność na rynku surowców

Już w pierwszych tygodniach nowego roku dało się zauważyć na przykład, że ceny stali konstrukcyjnej (czarnej) zatrzymały się. Z kolei "kwasówka" nadal idzie w górę i – według znawców rynku – będzie drożeć jeszcze do kwietnia. Pojawiły się też problemy z jej dostępnością.

- Trudno cokolwiek przewidzieć i ta niepewność jest najbardziej przytłaczająca – uważa Piotr Świrko, prezes firmy alu-frost zajmującej się obróbką metali i produkcją nakładek samochodowych.

Dodaje, że jako firma są przygotowani na niemal na każdy wariant.

- To, czy ceny nadal będą tak szybko rosnąć zależy od wielkich graczy, głównie z Chin, skąd pochodzi ponad połowa światowej produkcji. Poprzedni rok udało nam się zakończyć z dobrym wynikiem, przede wszystkim dlatego, że nasz technolog cały czas śledził to co się dzieje na rynku surowców i dokonywał szybkich, i jak się okazało, bardzo intratnych zakupów. Trzeba mieć ciągle rękę na pulsie - mówi Piotr Świrko.

Pełny magazyn kluczem do sukcesu

Nie wszystkie firmy miały tak czujnych doradców. Część z nich zaliczyło długie przestoje, a niektóre zamknęły działalność. W alu-frost obserwowano przypływ klientów, którzy musieli zrezygnować z dotychczasowych usługodawców, głównie z tego powodu, że mieli oni braki materiałowe.

Założyć więc można, że klucz do sukcesu w 2022 r. to dobrze zaopatrzony magazyn. Druga ważna kwestia to dywersyfikacja przychodów. Alu-frost, poza produkcją stalowych akcesoriów samochodowych, zamierza rozwijać usługę cięcia laserem. Największą inwestycją jaką zakład poczynił w 2021 r. był zakup najnowocześniejszej na rynku europejskim wycinarki laserowej Mazak.

Chociaż firmy świadczące usługi w branży metalowej nie mają wpływu na ceny surowców, mogą decydować, ile w ostateczności kosztować będzie produkt czy oferowana usługa.

- Pomimo wzrostu wydatków na energię i gaz oraz rozwijającą się inflację, nie podwyższymy w pierwszym kwartale 2022 r. cen usług laserowego cięcia stali, rur i profili. Nie podrożeją też nasze produkty takie jak nakładki na zderzaki i progi samochodowe czy metalowe rzeczy do domu i ogrodu – deklaruje prezes alu-frost.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

996 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 CMG, Białystok
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39