Stanica Chrepitowska z żywą historią i kinem 7D. W Mielniku powstaje Park Historyczny "Trylogia"

2012.11.20 00:00
Wiosną 2013 roku ruszy budowa Stanicy Chrepitowskiej - pierwszego elementu Parku Historycznego "Trylogia" w Mielniku.
Stanica Chrepitowska z żywą historią i kinem 7D.  W Mielniku powstaje Park Historyczny "Trylogia"
Fot: M.Gorbacz - Rozalia Mancewicz - Miss Polonia 2010
jako Helena i Marek Twardowski - Mistrz Świata w kajakarstwie jako Skrzetuski

Kapsuła czasu przeniesie w XVII wiek

- Marzenia nam się powoli materializują. Mamy już oryginalne stroje z filmowej "Trylogii" od Studia Zodiak i możemy już pokazać zaawansowane prace nad budową Parku Historycznego Trylogia w Mielniku – powiedział Adam Tobota, wójt gminy Mielnik.

Jako pierwsza zostanie wybudowana Stanica Chrepitowska – serce całego parku. Będzie zajmowała jego centralną powierzchnię o wielkości około hektara. Jak wyznał dr Michał Bogacki, dyrektor GOKSiR w Mielniku w tym miejscu parku zwiedzanie będzie możliwe na różnych poziomach, w trzech odrębnych sferach. Są one związane są różnorodnym odbiorem i poczuciem estetyki potencjalnych odwiedzających. Pierwszą z nich będzie plan tzw. żywej historii.

- Swoista kapsuła czasu. Kto przekroczy bramę już znajdzie się w realiach XVII-wiecznej Polski, a przywitają go odpowiednio przebrani i uzbrojeniu strażnicy – powiedział Bogacki. Co więcej, będzie można samemu przebrać się w stroje z ekranizacji "Ogniem i mieczem" Henryka Sienkiewicza. Kolejnymi istotnymi elementami będą rekonstrukcje różnych chat, które znajdowały się na Ukrainie tj. chata żołnierska, sarmacka. W kuźni będzie można odlewać nawet armatnie kule. Nie zabraknie arsenału artyleryjskiego – unikalnego w skali kraju składu z bronią palną i działami na walach. Plan "żywej historii" ma również tworzyć zagroda dla zwierząt oraz majdan dla służby wojskowej - miejsce widowiskowe na musztrę wojskową i działania animujące.

Multimedialny Dom Komendanta z kinem 7D

Jeśli kogoś nie będzie ciekawił plan żywej historii może zacząć zwiedzanie od "multimedialnej przygody".

- To różnorodne i nowoczesne formy prezentacji, staraliśmy się je tak umieścić by nie kolidowały z kapsułą czasu. W jej skład będzie wchodziła multimedialna makieta XVII Rzeczypospolitej – wyznał Bogacki. W tym miejscu będą pokazywane około 10-minutowe prezentacje, których celem będzie zaciekawienie tą epoką oraz zainspirowanie do szukania informacji na temat historii państwa. Istotnym elementem tej sfery będzie Dom Komendanta. W jego piwnicy znajdzie się ekspozycja Studia Filmowego Zodiak, sala Sienkiewicza i miejsce poświęcone Jerzemu Hoffmanowi, reżyserowi "Trylogii".

Dodatkowo, budynek ma zawierać sale wielofunkcyjną na projekcje filmowe, spektakle teatralne i konferencje,oraz unikalne e Europie – kino 7D. To miejsce dostarczy niesamowitych emocji piechura, na którego nacierała szarża husarii – podkreślił Bogacki.

Europejski produkt turystyczny

- Chcemy, by budowa Parku Trylogia była motorem rozwojowym nie tylko dla gminy Mielnik. Tworzymy go z nadzieją, że ożywi cały region. Liczymy również na współpracę z gminą Narewką i Białowieżą, czyli terenem Narodowego Parku Białowieskiego - zaznaczył Kubota. Chcemy, by turyści, którzy przyjeżdżają do Puszczy Białowieskiej byli zachęcani do odwiedzenia Parku Historycznego "Trylogia" w Mielniku i odwrotnie. Mu już będziemy promować w naszych materiałach Białowieżę i otaczającą ją przyrodę – dodał wójt gminy Mielnik.

Poseł Robert Tyszkiewicz, jeden z pomysłodawców Parku Historycznego "Trylogia" jest przekonany, że to będzie pierwsza na europejska skalę atrakcją turystyczna w Polsce wschodniej.

- Tak nowoczesna realizacja może rzutować na innych, być wzorem i do naśladowania. Liczę, że realizacja tego projektu wraz z projektami towarzyszącymi będzie stanowiła skok w dziedzinie zarządzania potencjałem turystycznym regionu. W moim przekonaniu to będą najlepiej wydatkowane pieniądze z zarządu i na pewno przyniosą wielokrotne zyski – wyznał Tyszkiewicz.

Budowa Stanicy Chreptiowskiej rozpocznie się w kwietniu 2013 roku. Zakończenie i oddanie do użytku powinno nastąpić do końca 2014 roku. Koszt budowy pierwszego etapu Parku Historycznego "Trylogia" wyniesie ponad 29 mln złotych, z czego 27 mln to dotacja unijna od Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. Szacuje się, że koszt całej inwestycji wyniesie 120 mln.

Magdalena Gorbacz
magda.g@bialystokonline.pl

1568 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39