Światła pojawią się na obwodnicy Zambrowa

2018.12.07 14:58
Dobiegają końca prace przy budowie oświetlenia obu węzłów - Wschód i Zachód - na obwodnicy Zambrowa i Wiśniewa. Instalacje będą gotowe jeszcze w grudniu, a lampy rozbłysną na początku przyszłego roku.
Światła pojawią się na obwodnicy Zambrowa
Fot: GDDKiA

Obwodnica Zambrowa i Wiśniewa została wybudowana w latach 2009-2012, niestety bez oświetlenia węzłów Zambrów Zachód i Zambrów Wschód. Przeprowadzony cztery lata później audyt bezpieczeństwa ruchu drogowego wykazał, że: "brak oświetlenia wpływa na pogorszenie czytelności węzłów i miejsc podwyższonego ryzyka (rozdzielenia kierunków ruchu) oraz widoczności w różnych warunkach atmosferycznych odcinków węzłowych".
 
W 2017 roku GDDKiA podjęła decyzję o budowie oświetlenia na obu węzłach i po rozstrzygnięciu przetargu na początku bieżącego roku udało się podpisać umowę z wykonawcą na zaprojektowanie i budowę oświetlenia.

Za 4,3 mln zł wykonawca stawia słupy i montuje 406 sztuk opraw ledowych, z tego na węźle Zambrów Zachód 274, a na węźle Zambrów Wschód – 132. Prace zakończone zostaną w grudniu, a po ich odbiorze zostanie podpisana umowa na sprzedaż energii elektrycznej. Oprawy powinny rozbłysnąć w styczniu przyszłego roku.

Obwodnica Zambrowa jest jedną ze składowych niedawno zakończonej trasy S8, która łączy Białystok i Warszawę. W niektórych miejscach trwa jeszcze czasowa organizacja ruchu i trwają pomniejsze prace wykończeniowe, jednak kierowcy mogą korzystać z nowych dwupasmowych jezdni w obu kierunkach na całej długości trasy.

Mieszkańcy Białegostoku, a właściwie całego województwa, czekali na to ponad 15 lat. Tylko w ciągu ostatnich 3 do użytku oddano 98 km drogi, czyli ponad połowę całego dystansu.

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl

Polecamy lokal
2098 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39