"Szansa na integrację" szansą na zatrudnienie

2012.09.10 00:00
Osoby niepełnosprawne według danych zawartych w Wojewódzkiej Strategii Polityki Społecznej na lata 2010-2018 stanowią 12,9% ogółu ludności województwa. Jest to więc grupa społeczna stanowiąca ważny element kapitału ludzkiego Podlasia. Problemem jest jednak to, że często bariery społeczne oraz przestrzenne uniemożliwiają osobom niepełnosprawnym korzystanie z wszystkich możliwości, jakie mają osoby sprawne.
"Szansa na integrację" szansą na zatrudnienie
Fot: sxc.hu

Często osoby niepełnosprawne są wykluczane społecznie i marginalizowane w społeczności lokalnej, ale także w świadomości osób niepełnosprawnych. Negatywnym skutkiem jest fakt, iż osoby z dysfunkcjami bardzo często nie mogą, lecz również boją się korzystać z możliwości zdobycia wykształcenia, czy podjęcia pracy.

Szkolenia zawodowe szansą na zmianę

Rozwiązaniem tej trudnej sytuacji mogą być szkolenia zawodowe, które pozwolą na zdobycie nowych umiejętności poszukiwanych przez pracodawców. Realizowany przez Fundację Edukacji i Twórczości oraz Polskie Stowarzyszenie Doradcze i Konsultingowe projekt "Szansa na integrację" stanowi przykład dobrych praktyk w zakresie aktywizacji zawodowej osób w trudnej sytuacji. Proponowany projekt nie ogranicza się tylko do szkoleń zawodowych, ale także ma na celu włączenie osób niepełnosprawnych w ramy społeczności lokalnej, poprzez podniesienie umiejętności interpersonalnych. Cele projektu są odpowiedzią przede wszystkim na problem niskiej aktywności zawodowej oraz społecznej osób niepełnosprawnych, które nie są w stanie rozpocząć reintegracji społecznej.

Celem jest aktywizacja zawodowa

W ramach projektu zostanie objętych wsparciem 60 osób, w tym przede wszystkim osoby niepełnosprawne z lekkim lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, osoby bezrobotne oraz nieaktywne zawodowo, które zamieszkują na terenie Białegostoku oraz powiatu białostockiego. Co ważne, po zakończeniu cyklu szkoleniowego, który obejmuje szkolenia zawodowe, szkolenia z zakresu umiejętności interpersonalnych oraz doradztwo zawodowe, uczestnicy projektu będą mieli możliwość odbycia sześciomiesięcznych płatnych staży zawodowych, które pozwolą wykorzystać w praktyce zdobyte umiejętności zawodowe.

Celem projektu "Szansa na integrację" jest aktywizacja zawodowa osób w trudnej sytuacji co oznacza, iż najważniejszym jest pomoc w znalezieniu zatrudnienia po zakończeniu udziału w projekcie. Szczegółowe informacje o projekcie "Szansa na integrację" znajdują się na stronie internetowej www.szansanaintegracje.pl.

[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1201 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39