Szeptuchy, nadprzyrodzony dar i uzdrawianie ziołami. Premiera w Teatrze Wierszalin

2015.11.17 00:00
"Wziołowstąpienie" - tak zatytułowany jest nowy spektakl w Teatrze Wierszalin. Przedstawia on ludową wiarę w nadprzyrodzony dar i moc uzdrawiania ziołami. Premiera 26 listopada.
Szeptuchy, nadprzyrodzony dar i uzdrawianie ziołami. Premiera w Teatrze Wierszalin
Fot: materiały organizatora

Autorskie przedstawienie Piotra Tomaszuka nawiązuje stylistyką do słynnych realizacji Teatru Wierszalin, takich jak "Wierszalin. Reportaż o końcu świata" i "Turlajgroszek".

"Wziołowstąpienie" to opowieść o Podlasiu - krainie, gdzie żyją jeszcze "wiary stare", a szeptuchy i szeptuni szepczą swoje "zamowy" ze skutkiem potężniejszym niż gdzie indziej. Spektakl przedstawia ludową wiarę w nadprzyrodzony dar i moc uzdrawiania ziołami. Stanowi tym samym rozwinięcie folklorystycznych zainteresowań teatru.

Historyczne, naukowe oraz literackie źródła pisane, a także źródła niepisane - przekazywane słowami "gminnej opowieści", z pokolenia na pokolenie, a nade wszystko przekazy mistyczno-religijne oraz żywa tradycja współczesnej wsi podlaskiej - budują mityczną opowieść o przenikaniu się światów materialnego i niematerialnego, o holistycznej naturze wszechświata i człowieka, o nierozerwalnym związku człowieka z przyrodą, o mocy ziół i ludzkich niemocach, zamawianych szeptem podczas pełni Księżyca. "Wziołowstąpienie" to bliskie doświadczenie tej rzeczywistości.

Występują: Piotr Tomaszuk, Rafał Gąsowski, Dariusz Matys, Mateusz Krzyżewski, Monika Kwiatkowska i Sylwia Nowak. Premiera spektaklu 26 listopada o godz. 19.00 w supraskim Teatrze Wierszalin. Kolejne przedstawienia w dniach 27-30 listopada. Spektakl jest przeznaczony tylko dla widzów dorosłych.

Szczegóły: Wziołowstąpienie - premiera w Wierszalinie

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1241 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39