Ten weekend będzie wypełniony wydarzeniami. Zobacz co będzie się działo!

2023.11.10 08:15
W najbliższy listopadowy weekend szykuje się moc atrakcji w Białymstoku i regionie. Sprawdź przegląd imprez!
Ten weekend będzie wypełniony wydarzeniami. Zobacz co będzie się działo!
Fot: Materiały organizatorów

IMPREZY KLUBOWE, TANECZNE, GRANIE DO PIWA:

Imprezy w Zmianie Klimatu

W piątek (10 listopada) odbędzie się impreza Byłaś serca bitem z DJ Esdwa. Wydarzenie poprowadzi DJ Esdwa, który przeprowadzi uczestników przez pełen pokus i zwodniczych pułapek okres między dniami tygodnia, kiedy stresy nas przytłaczają, a bezpieczną przystanią weekendowego relaksu. Na liście utworów znajdą się m.in. przeboje od Jamesa Browna, Michaela Jacksona i Harry'ego Styles'a.

W sobotę (11 listopada) odbędzie się impreza Polska Jazda! Zagrają Michał i Wojtek. Tego wieczoru rozbrzmią m.in. utwory Kazika, Manam, Perfect, Lady Punk, Podsiadło, Sanah, Męskiego grania, Kayah i Myslovitz. Podczas tej wyjątkowej imprezy uczestnicy będą bawić się, śpiewać i tańczyć, by odkryć, czy Baśka miała fajny biust i czy rzeczywiście nie ma fal. Uczestnicy przemierzą zielony Żoliborz i pobiegną przez marchewkowe pole, aby na zakończenie to uczcić szampanem i wznieść toast. Wydarzenie zostanie wzbogacone przez DJ Finesee.

Więcej informacji:
Byłaś serca bitem z DJ Esdwa
Polska Jazda! Zagrają Michał i Wojtek


Imprezy w Loft Club

W piątek (10 listopada) w Loft Club odbędzie się Piątek z Hitami na czasie. Na miejscu będzie otwarty ogrzewany ogródek i 2 parkiety do tańca. Zagrają: hity na czasie, muzykę polską i disco polo. W sobotę (11 listopada) w tym samym miejscu odbędzie się Sobota Disco Polo. Tego wieczoru również dostępny będzie otwarty ogrzewany ogródek i 2 parkiety do tańca. Muzyka, która będzie grana to: disco polo, muzyka polska i hity na czasie.

Więcej informacji:
Piątek z Hitami na czasie w LOFT CLUB
Sobota Disco Polo w LOFT CLUB


Tańcoteka Dorosłego Człowieka

W sobotę (11 listopada) w pubie Sześcian odbędzie się Tańcoteka Dorosłego Człowieka w stylu lat 80. Uczestnicy przeniosą się tanecznie w złotą erę kiczowatych lat 80-ych. Rozbrzmi Bronski Beat, Depeche Mode, czy też Alphaville, czyli tylko takie znane i lubiane hity.

Więcej informacji: TAŃCOTEKA DOROSŁEGO CZŁOWIEKA 80s


Imprezy w Kompleksie JARD

W sobotę (11 listopada) odbędzie się Prywatka Taneczna, czyli impreza taneczna z muzyką na żywo. Imprezę poprowadzi zespół AKONTO. W niedzielę (12 listopada) w tym samym miejscu odbędzie się Wieczorek Taneczny dla Nieco Starszych Nastolatków. To z również impreza taneczna z muzyką na żywo, którą poprowadzi zespół AKONTO.

Więcej informacji:
Prywatka Taneczna w Kompleksie JARD
Wieczorek Taneczny w Kompleksie JARD


KONCERTY:

Koncert z okazji obchodów Dnia Niepodległości w XI LO

W piątek (10 listopada) w XI Liceum Ogólnokształcącym w Białymstoku odbędzie się koncert z okazji obchodów Dnia Niepodległości. W ramach wydarzenia wystąpią: 2 działające w szkole chóry, uczniowie klas pierwszych XI LO, Chór Miasta Białegostoku oraz Undecimo chór szkolny XI Liceum. Niespodzianką będą też występy nauczycieli uczących w XI LO. Będzie można również usłyszeć solistów oraz duety z XI LO.

Więcej informacji: Koncert z okazji obchodów Dnia Niepodległości


Astrolabe - polsko-portugalska podróż muzyczna

W piątek (10 listopada) w Nie Teatrze wystąpi zespół Astrolabe. Wydarzenie zamierza być niezwykłą podróżą muzyczną, która połączy polską i portugalską muzykę. Na scenie wystąpią Krzysia Górniak oraz Rui Teles, wokalista z Portugali, który przeniósł swoją nostalgicznie fado do serca Mazur. To wyjątkowe połączenie jazzowego brzmienia gitary z portugalską wrażliwością sprawi, że publiczność zanurzy się w atmosferze Alfamy i innych krain Luzofonii.

Więcej informacji: Polsko-portugalskie brzmienia na scenie. Astrolabe wystąpi w Nie Teatrze


Italo Disco na żywo. Zaśpiewa Sergio Bettas

W sobotę (11 listopada) w pubie Sześcian wystąpi Sergio Bettas. To będzie wieczór Italo Disco, przy dźwiękach nieśmiertelnych przebojów tego gatunku, takich jak utwory Al Bano i Romina Power, Francesco Napoli czy Savage. Uczestnicy będą mieli okazję przenieść się w czasie do złotych lat muzyki Italo Disco.

Więcej informacji: Italo Disco na żywo. Zaśpiewa Sergio Bettas


Od Verdiego do Moniuszki - Tenor Sergio Bettas

W niedzielę (12 listopada) w pubie Sześcian wystąpi Sergio Bettas. Sergio Bettas to włoski absolwent Konserwatorium Sztuki Śpiewu w Ferrarze, który rozpoczął swoją karierę w Teatro Regio w Parmie, a zadebiutował jako Manrico w Trubadurze Verdiego. Po przeprowadzce do Polski w 2008 roku, stał się stałym uczestnikiem spektakli Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie.

Sergio Bettas koncertuje obecnie w całej Polsce, prezentując utwory zarówno z operowego repertuaru, jak i muzyki rozrywkowej. Jego główną dewizą jest przekazywanie emocji publiczności. Dodatkowo, jako aktywista charytatywny, angażuje się w różnorodne akcje pomocowe. W 2019 roku wydał swoją pierwszą solową płytę "Solo Amore," a w 2023 roku ukazała się druga płyta "Looking for you" z autorskimi utworami. Bettas prowadzi również warsztaty wokalne i udziela lekcji śpiewu, mając na swoim koncie wielu uczniów w różnym wieku.

Więcej informacji: Od Verdiego do Moniuszki - Tenor Sergio Bettas


Koncert Dragonflies Bernard Maseli Project. Jazz & Fusion

W niedzielę (12 listopada) w Zmianie Klimatu odbędzie się koncert Dragonflies Bernard Maseli Project. To projekt, który łączy w sobie jazz, fusion, blues i funky. To najnowszy projekt polskiego wibrafonisty Bernarda Maseliego, który współpracuje z basistką Klaudią Wachtarczyk i perkusistką Justyną Mikrut. Obie kobiety są studentkami Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach. Muzyka tego tria to energetyczne połączenie rytmów tanecznych i melodyjnych zwrotów. Warto zaznaczyć, że Bernard Maseli eksperymentuje z wibrafonem, łącząc go z muzyką funky, co stanowi przełom w historii polskiej muzyki.

Więcej informacji: Pierwsze takie połączenie muzyczne. Dragonflies Project wystąpią w Białymstoku


"Jak pięknie by mogło być" - KOFTA!

W niedzielę (12 listopada) w Nie Teatrze odbędzie się koncert inscenizowany "Jak pięknie by mogło być". Weronika Bochat-Piotrowska i Martin Fitch w emocjonalny sposób przedstawią historię dwójki ludzi zmęczonych codziennością, którzy próbują ocalić swoją relację podczas urodzinowego przyjęcia Jonasz Kofty. To studium związkowych perypetii oparte na pięknych utworach z tekstami samego Janusza Kofty. Koncert będzie pełen znanych i lubianych piosenek, w nowych aranżacjach stworzonych przez Karinę Komenderę.

Więcej informacji: Kim był Janusz Kofta? Czyli "Jak pięknie by mogło być" na białostockiej scenie


KONCERTY MUZYKI POWAŻNEJ:

Koncert symfoniczny w dawnej Filharmonii Podlaskiej

W piątek (10 listopada) w dawnej Filharmonii Podlaskiej odbędzie się koncert symfoniczny. Wystąpią wybitni artyści: sopranistka Ae Ran Kim, tenor Robert Cieśla oraz Orkiestra Symfoniczna UMFC Filii w Białymstoku pod dyrekcją Kazimierza Dąbrowskiego. W programie będą dzieła takich kompozytorów jak Anton Areński, Stanisław Moniuszko, Giacomo Puccini, Ottorino Respighi i Maurice Ravel. Wykonawcy mają imponujące osiągnięcia muzyczne, a koncert obiecuje niezapomniane wrażenia.

Więcej informacji: Koncert symfoniczny w dawnej Filharmonii Podlaskiej


Niepodległej. Koncert z okazji 105. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę

W sobotę (11 listopada) w Operze i Filharmonii Podlaskiej odbędzie się koncert "Niepodległej" z okazji 105. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Wydarzenie będzie podzielone na 2 części: pierwsza zostanie poprowadzona przez światowej sławy skrzypka-wirtuoza, Konstantego Andrzej Kulka, który wykona Koncert skrzypcowy A-dur op. 8 M. Karłowicza w towarzystwie Orkiestry i Chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej pod dyrygenturą laureatki VII Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Dyrygentów im. W. Lutosławskiego, Martyny Szymczak.

Po przerwie, artyści zaprezentują wybrane fragmenty z opery "Straszny dwór" Stanisława Moniuszki. Sztuka ma silne patriotyczne akcenty i jest hołdem dla ducha walki ojczyzny. To wyjątkowe wydarzenie będzie doskonałą okazją do uczczenia rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Więcej informacji: Narodowe Święto Niepodległości w OiFP. Na scenie m.in. "Straszny dwór"


WYSTAWY, WERNISAŻE, WYDARZENIA ARTYSTYCZNE:

Oprowadzanie kuratorskie po wystawach w białostockim ratuszu

W niedzielę (12 listopada) w białostockim ratuszu odbędzie się oprowadzanie kuratorskie po wystawach "Spotkanie ze Zmartwychwstałym" i "Obraz a nowa ikona".

"Spotkanie ze Zmartwychwstałym" to przedstawienie dzieł powstałych w trakcie XIV Międzynarodowego Pleneru Ikonograficznego zorganizowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Nowicy w 2022 roku w parafii pw. Opatrzności Bożej w Warszawie-Wesołej.

"Obraz a nowa ikona" to natomiast skrzyżowanie prac powstałych podczas w Międzynarodowych Plenerów Ikonograficznych w latach 2013-2021, organizowanych przez Stowarzyszenie Przyjaciół Nowicy z obrazami pochodzącymi ze zbiorów Galerii Sztuki Współczesnej gromadzonych przez Muzeum Podlaskie od lat 80. XX wieku.

Więcej informacji: Oprowadzanie kuratorskie po wystawach w białostockim ratuszu


KINO, TEATR:

Kino Helios

W piątek (10 listopada) można wybrać się na premiery filmów:

"Inspektor Pająk" w Galerii Alfa, którego fabuła skupia się na niezwykłym świecie owadów, gdzie głównym bohaterem jest Inspektor Pająk, najlepszy detektyw w świecie owadów. Podczas podniebnej podróży samolotem, na pokładzie którego znajduje się elita społeczności owadów, dochodzi do tajemniczej intrygi. Inspektor Pająk musi rozwiązać zagadkę i ocalić pasażerów.

"Uwierz w Mikołaja" w Atrium Biała. Produkcja opowiada o niezwykłych losach kilku osób, które łączy magia Świąt Bożego Narodzenia. Gwałtowna śnieżyca odciąga Agnieszkę do urokliwej górskiej chatki, gdzie spotyka tajemniczego mężczyznę w stroju Świętego Mikołaja. Jednocześnie pięcioletnia Zosia i jej mama stawiają czoła trudnościom finansowym, próbując zachować tradycyjną rodzinna wigilię. W międzyczasie samotny policjant Robert stara się sprawić coś dobrego dla innych w tym magicznym okresie.

"Marveles" w Galerii Jurowieckiej. Fabuła skupia się na Carol Danvers, czyli Kapitan Marvel, która odzyskuje swoją tożsamość i mści się, nieoczekiwanie łącząc swoje moce z Kamalą Khan, znanej jako Ms. Marvel, oraz Moniką Rambeau, astronautką i siostrzenicą Kamali. Razem muszą nauczyć się współpracować jako Marvels, aby stawić czoła rozchwianemu wszechświatowi.

Oprócz tego, w piątek (10 listopada) w Galerii Alfa, Atrium Biała i Galerii Jurowieckiej odbędzie się również Maraton Igrzysk Śmierci przed premierą najnowszej części serii, czyli
"Igrzyska śmierci: Ballada ptaków i węży". Na ekranie będą: "Igrzyska Śmierci", "Igrzyska Śmierci: W pierścieniu ognia", "Igrzyska Śmierci: Kosogłos część 1" oraz "Igrzyska Śmierci: Kosogłos część 2".

W niedzielę (12 listopada) w ramach Helios dla dzieci odbędzie się seans filmu "Tomek i Przyjaciele, cz. 1". To animowana bajka o przygodach małej niebieskiej lokomotywy o imieniu Tomek, która dzięki swojej pracowitości jest numerem 1 i tym samym przykładem dla innych.

Repertuary:
REPERTUAR Kina Helios w Alfa Centrum 10 - 16 listopada
REPERTUAR Kina Helios w Atrium Biała 10 - 16 listopada
REPERTUAR Kina Helios w Galerii Jurowieckiej 10 - 16 listopada


Pierwszy Podlaski Dzień Horroru w Książnicy Podlaskiej

W piątek (10 listopada) w Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku odbędzie się Podlaski Dzień Horroru. W ramach wydarzenia odbędzie się projekcja polskiego filmu "Kołysanka" oraz odbędzie się panel dyskusyjny z udziałem regionalnych znawców kultury, literatury i filmu: prof. Mariusza M. Lesia oraz dr. Karola Więcha z Uniwersytetu w Białymstoku.

Więcej informacji: Podlaski Dzień Horroru. To pierwsze tego typu wydarzenie w Białymstoku! Wstęp wolny


Spektakle w Teatrze Dramatycznym

W piątek (10 listopada), sobotę (11 listopada) i niedzielę (12 listopada) w Uniwersyteckim Centrum Kultury odbędzie się prezentacja spektaklu "Bóg mordu". To błyskotliwa sztuka, która eksponuje ludzkie słabości poprzez dramatyczne wydarzenia wywołane bójką dwóch chłopców. Konflikt ten staje się pretekstem do spotkania rodziców, którzy początkowo dążą do kulturalnego rozwiązania sytuacji. W miarę trwania konfrontacji, wszyscy bohaterowie tracą cierpliwość, a ich skrywane impulsy i mroczna strona ludzkiej natury stają się dominujące. "Bóg mordu" wciela się w teatr nerwów, gdzie konwenanse ustępują miejsca emocjom, dostarczając zarówno dawkę śmiechu, jak i momenty do refleksji nad własnymi zachowaniami i naturą człowieka.

W sobotę (11 listopada) i niedzielę (12 listopada) na scenie Kina Ton będzie prezentowany spektakl "Wszystko w rodzinie". To kolejna komediowa farsa w reżyserii Witolda Mazurkiewicza, dyrektora Teatru Polskiego w Bielsku-Białej, uznanego reżysera i aktora, cenionego przez podlaską publiczność. Sztuka jest adaptacją najzabawniejszego dzieła angielskiego mistrza farsy, Ray'a Cooney'a. Akcja rozgrywa się w szpitalu św. Andrzeja w Londynie, gdzie przygotowywane jest świąteczne przedstawienie dla pacjentów, a równocześnie trwa zjazd neurologów. Kombinacja tych dwóch wydarzeń obiecuje wiele komizmu i niespodzianek. Dodatkowo, jeden z lekarzy dowiaduje się o niespodziewanej wizycie bliskiej osoby, o której istnieniu dotąd nie miał pojęcia.

Więcej informacji:
"Bóg mordu" w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku (Piątek)
"Wszystko w rodzinie" w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku (Sobota)
"Bóg mordu" w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku (Sobota)
"Bóg mordu" w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku (Niedziela)
"Wszystko w rodzinie" w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku (Niedziela)


Ślub doskonały: I że Cię nie opuszczę aż do śmiechu

W sobotę (11 listopada) w Operze i Filharmonii Podlaskiej odbędzie się prezentacja komedii "Ślub doskonały: I że Cię nie opuszczę aż do śmiechu". To komedia autorstwa Robina Hawdona, która zachwyca widzów na całym świecie.

Sztuka skupia się na dylemacie miłosnym i wiecznej walce serca z rozumem. Podczas ślubu bohaterowie muszą zmierzyć się z egzystencjalnymi pytaniami dotyczącymi małżeństwa z rozsądku i społecznego nacisku w przeciwieństwie do wolności w otoczeniu prawdziwej miłości. Spektakl prezentuje siedem postaci, które przechodzą przez różne emocje, oferując zarówno śmiech, jak i wzruszenie. Szybka akcja, błyskotliwe dialogi i doskonały humor przyczyniają się do nieustającej popularności tej produkcji, która zdobyła uznanie na najlepszych światowych scenach, włącznie z Broadwayem.

Więcej informacji: Ślub doskonały: I że Cię nie opuszczę aż do śmiechu


MIŁOŚĆ - ks. Twardowski

W sobotę (11 listopada) w Nie Teatrze odbędzie się wydarzenie wydarzenie MIŁOŚĆ - ks. Twardowski. Będzie to spotkanie z bohaterem, budującym swój system wartości poprzez wiersze ks. Jana Twardowskiego. Aktorem, który w prosty i szczery sposób przekaże uniwersalną historię będzie Adam Woronowicz, znany m.in. z roli księdza Jerzego Popiełuszki. Wydarzenie pozwali na głębsze zrozumienie sensu życia i konfrontację z własnymi pytaniami, a jedynymi elementami oprawy są muzyka autorstwa Janusza Strobela i teksty. Janusz Strobel to z kolei wybitny gitarzysta klasyczny i kompozytor.

Więcej informacji: Adam Woronowicz na scenie Nie Teatru. Będzie kameralnie i lirycznie


"Karmelek" w BTL

W sobotę (11 listopada) i niedzielę (12 listopada) w Białostockim Teatrze Lalek odbędzie się prezentacja spektaklu "Karmelek". To uroczy spektakl zapraszający widzów do najmniejszej wioski na świecie, gdzie znajduje się najmniejsza Zagródka na świecie. W tej magicznej miejscowości mieszka wiejska społeczność zwierząt, z których każde ma swoje wyjątkowe i pożyteczne cechy, takie jak mleko, wełna, jajka czy umiejętność budzenia wszystkich co rano.

Główny bohater, maleńki Piesek o imieniu Karmelek, poszukuje czegoś, co mogłoby sprawić, że będzie potrzebny. To serdeczna opowieść o poszukiwaniu wartości niematerialnych, pełna ciepła i humoru, okraszona piękną muzyką i radosnymi piosenkami. Spektakl jest doskonałą rozrywką dla najmłodszych widzów.

Więcej informacji: "Karmelek" w BTL


WYDARZENIA SPORTOWE I REKREACYJNE:

Mecz REA BAS Białystok-BBTS Bielsko-Biała

W sobotę (11 listopada) w Hali SP 50 w Białymstoku odbędzie się mecz REA BAS Białystok-BBTS Bielsko-Biała. Białostocka drużyna zawalczy o już trzecie domowe zwycięstwo z rzędu. BBTS w poprzednim sezonie zajął ostatnie miejsce. Powrócił jednak na 1-ligowe parkiety i w trwajacej kampanii spisuje się przyzwoicie. W ośmiu meczach zdobył piętnaście puntów i zajmuje szóste miejsce tabeli. REA BAS Białystok jeszcze nigdy nie wygrała z BBTS-em Bielsko-Biała. Czas poprawić tę statystykę i pokonać drużynę z województwa śląskiego.

Więcej informacji: Mecz REA BAS Białystok-BBTS Bielsko-Biała


TARGI, KONFRENCJE:

Wyprzedaż garażowa dla Olgi - Lawendowej dziewczynki

W piątek (10 listopada) w SP 24 w Białymstoku odbędzie się Wyprzedaż garażowa dla Olgi - Lawendowej dziewczynki. Wydarzenie organizowane jest na rzecz małej Olgi, która boryka się z chorobą nowotworową. W trakcie wydarzenia będzie można przynieść używane, ale nadal w dobrym stanie przedmioty, takie jak zabawki, puzzle, książki, maskotki, gry planszowe i komputerowe, aby dać im drugie życie. Dodatkowo, będzie dostępny kiermasz ciast, a cały dochód ze sprzedaży ciast i zabawek zostanie przeznaczony na leczenie i rehabilitację Olgi Teleszewskiej w jej walce z chorobą.

Więcej informacji: Wyprzedaż garażowa dla Olgi - Lawendowej dziewczynki


WYKŁADY, POKAZY, IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWE:

Przestrzenie Sztuki - Free Mind 2023

W piątek (10 listopada), sobotę (11 listopada) i niedzielę (12 listopada) w Białostockim Ośrodku Kultury odbędą się wydarzenia związane z Przestrzeniami sztuki.

W piątek (10 listopada) w kinie Forum odbędzie się projekcja wybranych krótkich filmów tanecznych wraz z prelekcją na ich temat. W sobotę (11 listopada) w Klubokawiarni Fama, w Białostockim Ośrodku Kultury odbędzie się Free Mind Ring, gdzie tancerze będą rywalizować w improwizowanych bitwach tanecznych, a zwycięzcę wyłoni widownia. Po zawodach odbędzie się jam taneczny. W niedzielę (12 listopada) odbędą się Podlaskie Integracje Taneczne, gdzie amatorskie zespoły taneczne zaprezentują swoje umiejętności.

Dodatkowo, przez cały weekend w Kawiarni Fama będzie można podziwiać wystawę fotografii "Białystok Tańczy" autorstwa Andrzeja Górskiego.

Więcej informacji: Przestrzenie Sztuki - Free Mind 2023


Narodowe Święto Niepodległości w Muzeum Wojska w Białymstoku

W sobotę (11 listopada) w Muzeum Wojska w Białymstoku będzie można świętować Narodowe Święto Niepodległości. W godzinach 9.30-16.30, instytucja ta otwiera swoje drzwi dla zwiedzających, oferując bezpłatny wstęp. Wśród atrakcji znajdą się ekspozycje stałe, takie jak "Przeciw dwóm wrogom" czy "Wojsko Polskie 1956-2010", a także wystawy czasowe, takie jak "55 lat Muzeum Wojska w Białymstoku" i "Łuk chiński".

Dodatkowo, będzie można zobaczyć ekspozycję przygotowaną przez Związek Tatarów Rzeczypospolitej Polskiej pt. "Dla Niepodległej. Tatarzy w walce o wolną Polskę w XVIII-XX w." Dla najmłodszych zwiedzających przewidziano gry, zabawy i zajęcia edukacyjne, a także pokazy ciężkiego sprzętu wojskowego przed budynkiem muzeum. To doskonała okazja do uczczenia Narodowego Święta Niepodległości i zgłębienia historii wojska w Polsce.

Więcej informacji: Narodowe Święto Niepodległości w Muzeum Wojska w Białymstoku


Babskie dziaranie - Inktober x Kavska

W niedzielę (12 listopada), przy ul. Pogodnej 55 odbędzie się wydarzenie Babskie dziaranie - Inktober x Kavska. Na miejscu m.in. 3 opcje wzorów do wytatuowania od ręki w cenach: 100 zł, 200 zł lub 300 zł, możliwość zakupu bielizny szytej na miejscu, braffiting i profesjonalne doradztwo. Panowie są również mile widziani.

Więcej informacji: Babskie dziaranie - Inktober x Kavska


IMPREZY POZA BIAŁYMSTOKIEM:

Spotkanie autorskie z Wojciechem Koronkiewiczem

W piątek (10 listopada) w Sokólskim Ośrodku Kultury odbędzie się spotkanie autorskie z Wojciechem Koronkiewiczem, czyli białostoczaninem, pisarzem, dziennikarzem, poetą i wielokrotnym autorem książek. Autor prezentować będzie swój najnowszy tytuł, "Pływające krowy, czyli zdrowo zakręconego Podlasia i nie mniej zakręconej Suwalszczyzny część druga", który jest kontynuacją popularnej książki "Podlasie zdrowo zakręcone, Podróż po krainie niezwykłych ludzi i zapomnianych smaków".

Ta pozycja przedstawia wyjątkowe miejsca, ludzi i smaki Podlasia, zarówno te rozpoznawalne, jak i nieoczywiste. Autor opowie również o ludowym rzemiośle, takim jak tworzenie zabawek z drewna przez Marka Szyszkę. Spotkanie będzie okazją do zakupu książki i otrzymania wpisu autorskiego.

Więcej informacji: Spotkanie autorskie z Wojciechem Koronkiewiczem


"Mieszkańcy Tykocina niosący niosący pomoc ludności żydowskiej w czasie II wojny światowej"

W piątek (10 listopada) w Domu Talmudycznym w Tykocinie odbędzie się wydarzenie "Mieszkańcy Tykocina niosący niosący pomoc ludności żydowskiej w czasie II wojny światowej". Wydarzenie będzie złożone z wykładu i prezentacji multimedialnej, prowadzonej przez Pawła Roszkowskiego.

Prelekcja przybliży historię niezwykłych osób, takich jak Lucyna i Wacław Białowarczukowie oraz Władysława i Jan Smółko, czyli mieszkańców Tykocina, którzy zostali uhonorowani tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata za swoją odwagę i pomoc ludności żydowskiej w czasie II wojny światowej. Wykład będzie także poświęcony rodzinie Ulmów – Władysławy i Stanisława Krysiewiczów. Podczas spotkania przypomniane zostaną kluczowe wydarzenia z historii Tykocina, włączając w to okres międzywojenny, który wpłynął na kształtowanie ducha patriotycznego i prospołecznego w Polsce. To niezwykłe wydarzenie będzie okazją do zgłębienia historii i dziedzictwa Tykocina oraz jego bohaterskich mieszkańców.

Więcej informacji: "Mieszkańcy Tykocina niosący niosący pomoc ludności żydowskiej w czasie II wojny światowej"


Niepodległa – świętujmy razem w Choroszczy!

W piątek (10 listopada) i sobotę (11 listopada) w Choroszczy odbędą się wydarzenia związane z Narodowym Świętem Niepodległości.

W piątek (10 listopada) w siedzibie Centrum odbędą się warsztaty, na których uczestnicy będą przygotowywać biało-czerwone lizaki, wyrabiać karmelki i lepić słodycze. Wieczorem, w siedzibie OSP w Choroszczy, można będzie wziąć udział w Wieczorze Pieśni i Piosenki Patriotycznej "Śpiewać Każdy Może". Po zakończeniu spotkania planowane jest odwiedzenie miejsc pamięci narodowej w gminie i zapalenie zniczy.

W sobotę (11 listopada) odbędą się oficjalne uroczystości. Z rana w kościele pw. św. Jana Chrzciciela i św. Szczepana Męczennika w Choroszczy odbędzie się msza święta za Ojczyznę. Po liturgii na Rynku 11 Listopada w Choroszczy, przy pomniku ku czci poległych w walkach o wolność, wszyscy chętni mogą wziąć udział w złożeniu kwiatów i zniczy. Na pamiątkę wspólnego spotkania M-GCKiS rozdawać będzie tego dnia okolicznościowe pocztówki.

Więcej informacji: Niepodległa – świętujmy razem w Choroszczy!


Gminne Obchody Święta Niepodległości w Gródku

W sobotę (11 listopada) w Gródku odbędą się Gminne Obchody Święta Niepodległości. Uroczystość rozpocznie się przemarszem z placu szkolnego oraz łożeniem przez władze i delegacje kwiatów przy Pomniku Krzyża Grunwaldu i Pomniku Pamięci Poległym w parku. Następnie w planie jest wspólne śpiewanie Hymnu Państwowego przy pomniku Grunwaldu. Wydarzenie zwieńczy program artystyczny w wykonaniu dzieci z Przedszkola Samorządowego, Szkoły Podstawowej oraz grup działających przy GCK.

Więcej informacji: Gminne Obchody Święta Niepodległości w Gródku


Premiera filmu "Tolek" o śp. ppłk. Antonim Łapińskim

W sobotę (11 listopada) w Domu Kultury w Łapach odbędzie się premiera filmu "Tolek" o śp. ppłk. Antonim Łapińskim. To film dokumentalny opowiadający o życiu i bohaterskiej służbie ppłk. Antoniego Łapińskiego, mieszkańca Łap i żołnierza Polskich Sił Zbrojnych w ZSRR.

Film przedstawia jego udział w bitwie pod Monte Cassino pod dowództwem gen. W. Andersa oraz jego losy od narodzin w Łapach po emigrację do Kazachstanu wskutek aresztowania przez Sowietów. Premiera filmu odbyła się w Warszawie 10 października 2023 r. w Centralnym Przystanku Historia IPN im. Janusza Kurtyki, a teraz czas na pokaz w Łapach, miejscu urodzenia bohatera. Antoni Łapiński zmarł na początku pandemii COVID-19 w 2020 r., a film to hołd złożony mu dokładnie w setną rocznicę jego urodzin.

Więcej informacji: Premiera filmu "Tolek" o śp. ppłk. Antonim Łapińskim

Daria Lickiewicz
24@bialystokonline.pl

1084 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39