Test na przeciwciała SARS-CoV-2 z Biedronki. Sprawdzamy, jak działa

2021.03.16 12:04
Od 15 marca we wszystkich sklepach sieci Biedronka dostępny jest szwajcarski test Primacovid, który wykrywa obecność przeciwciał IgG oraz IgM. Sprawdziliśmy, jak wykonać test oraz co zrobić, gdy wynik jest pozytywny.
Test na przeciwciała SARS-CoV-2 z Biedronki. Sprawdzamy, jak działa
Fot: Malwina Witkowska

Test jest skuteczny?

Primacovid to pierwszy test dostępny w polskich sklepach. Jest to certyfikowany produkt szwajcarskiego laboratorium Prima Lab, przeznaczony do użytku domowego. Producent zapewnia, że jest skuteczny w 98 proc. Test Primacovid służy do wykrywania przeciwciał zwalczających koronawirusy (immunoglobuliny klasy IgG i klasy IgM). Więcej informacji: Testy na COVID-19 w Biedronce. Sieć jako pierwsza w Polsce wprowadzi je do sprzedaży.

"Testy te nie są rozstrzygające dla rozpoznania aktualnie toczącego się zakażenia, ponieważ brak przeciwciał nie wyklucza możliwości wczesnego etapu zakażenia pomimo negatywnego wyniku" - czytamy w instrukcji.

Co znajduje się w opakowaniu?

Test można kupić w każdej Biedronce. Znajdują się one przy kasie, a ich koszt to 49,99 zł. Instrukcja napisana jest prostym językiem, a cała procedura rozpisana jest na dziewięć punktów.

Opakowanie testu zawiera: instrukcję, kasetkę z testem na obecność przeciwciał COVID-19 zamkniętą w aluminiowej torebce, gazik antyseptyczny, fiolkę z kroplomierzem zawierającym rozcieńczalnik potrzebny do badania, pipetę do pobierania krwi oraz dwa sterylne nakłuwacze (jeden jest zapasowy).

Badanie serologiczne z krwi żylnej wykrywa obecność przeciwciał wytworzonych przez układ immunologiczny człowieka po zakażeniu koronawirusem SARS-CoV-2. Oznacza to, że dana osoba przebyła zakażenie, a jej organizm wytworzył przeciwciała. Test najlepiej wykonać po co najmniej 2 tyg. od momentu wystąpienia objawów.

Jak go wykonać?

Najważniejsze jest, by przed wykonaniem testu zadbać o dobre krążenie krwi, bo do przeprowadzenia testu potrzebnych jest kilka sporych kropel. Aby wykonać test nie trzeba być na czczo, można go zrobić o każdej porze dnia.

Przed przystąpieniem trzeba umyć ręce mydłem i ciepłą wodą lub użyć gazika antyseptycznego. Po osuszeniu warto jeszcze rozmasować palec, od dłoni w kierunku końca palca, żeby poprawić przepływ krwi. W instrukcji zaleca się, aby do pobrania krwi użyć palca serdecznego.

Z różowego nakłuwacza należy zdjąć niebieską nasadkę, a następnie przyłożyć go do palca. Nie trzeba nic naciskać, ponieważ igła ukłuje po zdecydowanym przyciśnięciu go do palca. Gdy krew zacznie płynąć, należy przystawić pipetę do kropli oraz poczekać aż zapełni ją do czarnej kreski. Kiedy zbierze się odpowiednia ilość krwi, należy umieścić ją w okrągłym otworze na teście oznaczonym literką "S", ściskając końcówkę pipety.

Następnie należy odkręcić niebieską nakrętkę z fiolki z kroplomierzem i wycisnąć dwie krople rozcieńczalnika w odstępie 5 sekund. Wynik będzie prawidłowy po 10 minutach. Producent zastrzega, że po 20 minutach jest już on nieważny.

Wyniki

Gdy wynik jest negatywny, wówczas zabarwia się jedynie kreska przy literce "C" (Kontrola). Kreska przy literze "G" oznacza obecność przeciwciał IgG, a przy literze "M" przeciwciał IgM. Kolor na teście może się różnić intensywnością - jest on zależy od stężenia wytworzonego ochronnego poziomu przeciwciał.

Jeżeli test wykryje obecność IgG lub IgM oznacza to, że organizm przeszedł zakażenie SARS-CoV-2. Jednak wynik negatywny nie daje 100-procentowej gwarancji, że w organizmie nie ma przeciwciał, ponieważ ich stężenie może być już za niskie, aby zostały wykryte. Wynik negatywny może także oznaczać, że organizm obecnie przechodzi zakażenie, dlatego jeszcze nie wytworzył przeciwciał.

Producent podkreśla, że w przypadku wyniku pozytywnego należy skontaktować się z lekarzem. Osoby, które chciałby znać dokładną ilość wytworzonych przeciwciał powinny wykonać test ilościowy. Wówczas, gdy ich stężenie wynosi powyżej 500 można je oddać do krwiodawstwa. Osocze "ozdrowieńców" stanowi istotne wsparcie przy leczeniu zakażonych.

Własne odczucia

Wykonanie ukłucia bolało. Każdy ma swój własny próg bólu, jednak gdy jest on niski warto skorzystać z pomocy drugiej osoby. Igła jest dość gruba, przez co z palca wydostaje się obfita ilość krwi. Ponadto zostawia na drugi dzień spory ślad po ukłuciu.

Moim zdaniem opakowanie jest wykonane bardzo profesjonalnie, a instrukcja obsługi jest czytelna i zawiera dokładne obrazki z wyjaśnieniem co należy zrobić krok po kroku. Osobiście skonsultowałam swój wynik z lekarzem - zarówno w przypadku wyniku pozytywnego, jak i negatywnego warto go omówić z medykiem, który wyjaśni wszelkie wątpliwości.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1298 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39