Tłumy na Jarmarku na Jana

2009.06.22 00:00
Do straganu z delikatesami podchodzi leciwa kobiecina wioskowa.
- Ta czerwona kurka dla wnuczki, ile?
- 15 groszy.
- Dajcie dwie.
- To macie babko dwie wnuczki.
- Nie jedną. Ale kupie dwie kurecki. Jedną dam tera, a drugą na Boże Narodzenie.

To nie podsłuchany wczoraj na jarmarku dialog. Tak 25 czerwca 1935 roku tradycyjny Jarmark na Jana relacjonowało "Echo Białostockie". Tę i inne dowcipne historie można poznać oglądając specjalnie przygotowaną wystawę archiwalnych zdjęć miejsc, w których przed laty kwitł handel. Rynek Sienny, Rybny, rynek przy ul. Bema.

Tegoroczny Jarmark na Jana był wyjątkowy. Mija bowiem 260 lat od pierwszego jarmarku. W 1749 roku August III nadał Białemustokowi nie tylko prawa miejskie magdeburskie, ale też przywilej organizowania targów i jarmarków. Wśród gęsto rozstawionych pod ratuszem stoisk można było sobie przypomnieć też odrobinę historii. W południe po hejnale ubrany w szlachecki strój Ryszard Doliński, aktor Białostockiego Teatru Lalek odczytał treść XVIII-wiecznego przywileju rozszerzającego prawa miejskie Białegostoku.

Jarmark miał też bogatszą niż w zeszłych latach część artystyczną. Przygrywały ludowe kapele, m.in. z Kurpii, Zakopanego, Litwy i Ukrainy, jednak na Rynku Kościuszki po obu stronach ratusza stanęły dwie sceny! Organizatorzy sprowadzili również kukiełkowe teatry z Rosji i Włoch, których przedstawienia przyciągały dzieci. Tłumek gapiów zebrał się również przy kataryniarzu warszawskim z papugą. Można było przyjrzeć się lepieniu garnków z gliny i wybić pamiątkową monetę.

Organizowany na cześć hetmana Jana Klemensa Branickiego jarmark był jednak przede wszystkim okazją do zaopatrzenia się w rękodzieło. Wiklinowe kosze, gliniane garnki, rzeźbione świątki czy koronkowe obrusy. Na ponad stu kramach było w czym wybierać. Oblegał je tłum kupujących. Kolejki ustawiały się po tradycyjne produkty: litewskie wędliny, miody i różne rodzaje chleba.

XVII Jarmark na Jana był jedną z atrakcji trwających do końca tygodnia Dni Miasta Białegostoku. Zorganizował go Dział Etnografii Muzeum Podlaskiego i Stowarzyszenie Twórców Ludowych. Patronował mu m.in. portal BiałystokOnline.pl.

andy

1615 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39