To jeden z najbardziej wyróżniających się młodych trębaczy w świecie jazzu [WIDEO]

2019.04.08 07:08
Jeremy Pelt Quintet wystąpi w środę (10.04) w klubie Fama. Koncert odbędzie się w ramach cyklu Jazz na BOK-u.
To jeden z najbardziej wyróżniających się młodych trębaczy w świecie jazzu [WIDEO]
Fot: Białostocki Ośrodek Kultury

Urodzony w Stanach Zjednoczonych Jeremy Pelt to jeden z najbardziej wyróżniających się młodych trębaczy w świecie jazzu. Wielokrotny zwycięzca plebiscytu prestiżowego magazynu "Down Beat", rozpoczął rozwijającą się w zawrotnym tempie karierę w 1998 roku, kiedy po ukończeniu Berklee College of Music zamieszkał w Nowym Jorku i dołączył do Mingus Big Band.

Pelt zbudował na tej relacji wiele innych. Bardzo szybko zdobył ogromne uznanie tamtejszego środowiska jazzowego, rozpoczynając współpracę z największymi mistrzami tego gatunku (wśród nich występy i nagrania m.in. z Cliffem Barbaro, Keterem Bettsem, Bobbim "Blue" Blandem, Ravim Coltranem i Frankiem Fosterem). Pelt często występuje u boku takich cenionych zespołów jak The Village Vanguard Orchestra i Duke Ellington Big Band, jest także członkiem Lewis Nash Septet oraz The Cannonball Adderley Legacy z występującym gościnnie Louisem Hayesem. Jako lider Pelt nagrał dziesięć płyt, koncertował na całym świecie z różnymi zespołami pojawiając się na wielu festiwalach i estradach jazzowych.

Nagrania i występy Pelta przyniosły mu uznanie krytyków, zarówno w kraju, jak i za granicą. Nat Hentoff, legendarny publicysta jazzowy i producent, wyróżniał Jeremiego Pelta w "The Wall Street Journal". Przez pięć lat z rzędu "Downbeat Magazine" i Jazz Journalist Association tytułowali Pelta wschodzącą gwiazdą trąbki.

Pelt obecnie koncertuje w Stanach Zjednoczonych i Europie, promując swoje najnowsze wydawnictwo "Jeremy Pelt: The Artist" (Highnote, 2019).Obok amerykańskiego trębacza i lidera wystąpią nowojorscy muzycy: pianista Victor Gould, kontrabasista Richie Goods, perkusista Allan Mednard oraz pochodząca z Tajwanu wibrafonistka Chien Chien Lu.

Koncert rozpocznie się o godz. 19.00. Portal BiałystokOnline jest patronem medialnym imprezy.

Zobacz też: Jazz na BOK-u: Jeremy Pelt Quintet

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

Polecamy lokal
754 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39