To z nich wyrosną artyści. 60 podlaskich uczniów otrzymało stypendia

2015.01.23 00:00
60 uzdolnionych artystycznie uczniów z województwa podlaskiego - z dużych miast, ale też małych miejscowości - otrzymało stypendia od marszałka.
To z nich wyrosną artyści. 60 podlaskich uczniów otrzymało stypendia
Fot: ESD
Jedna ze stypendystek - Maria Jasiuk

Stypendia w dziedzinie twórczości artystycznej zostały ustanowione przez sejmik województwa podlaskiego w 2005 r. W pierwszych latach przyznawano ich 30, w 2010 r. pulę zwiększono do 45, a w 2011 r. do 60. W ciągu 10 lat nagrodzono 465 uczniów, przy czym wielu z nich otrzymało stypendia kilkakrotnie.

W tym roku stypendia otrzymali uczniowie uzdolnieni niemal we wszystkich dziedzinach. Wsparcie finansowe dostaną młode osoby ćwiczące śpiew, grające na instrumentach i próbujące sił w aktorstwie. Stypendia trafią do tancerzy tańców towarzyskich i współczesnych, młodych poetów i uzdolnionych plastycznie.

- O przyznaniu mi stypendium zadecydowała chyba rola Chawy w "Skrzypku na dachu". Udało mi się wygrać casting do tej roli - opowiada Sara Abouhilal, która uczy się w II LO w Białymstoku oraz kształci się w kierunku śpiewu operowego. Jak zdradza, stypendium pozwoli jej chociażby na wyjazdy. Sama marzy o tym, by w przyszłości studiować śpiew operowy w Royal Academy of Music w Londynie.

Z kolei o dalszej nauce w Akademii Teatralnej myśli inna ze stypendystek - Elżbieta Zajko.
- Interesuję się teatrem, muzyką. To praca, która wynika z pasji - mówi uczennica białostockiego I LO.
Elżbieta brała udział w wielu festiwalach: Bydgoszczy, Lublinie - reprezentuję miasto na terenie całej Polski.

Prawdziwym objawieniem jest Filip Szczepkowski, uczeń SP nr 2 w Suwałkach i szkoły muzycznej. Jako 5-latek wygrał konkurs "O złotą podkowę Pegaza" (skierowany dla dzieci od 9 lat!), tam też zauważył go Jan Komasa i zaproponował mu rolę w głośnym "Mieście 44".
- Na planie Janek Komasa ma specyficzny sposób pracy. Zaraża swoją energią, jest jak wódz alfa - dzieli się wrażeniami z planu Filip, który grał Jasia - młodszego brata głównego bohatera.
Potem 9-latek zagrał jeszcze w "Hotelu 52" i "Przyjaciółkach", a wkrótce zobaczymy go w polsko-japońskiej produkcji (jej roboczy tytuł to "Persona non grata") u boku największych polskich aktorów, ale też gwiazdy japońskiego kina - Toshiaki Karasawy.

Stypendia wszystkim młodym artystom wręczył w piątek (23.01) marszałek województwa Mieczysław Baszko.

Wybierając tegorocznych stypendystów, komisja brała pod uwagę różnorodność talentów, rozpiętość wiekową i warunki rozwoju talentu. 60 uzdolnionych uczniów będzie otrzymywać po 250 zł miesięcznie przez cały 2015 r.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1052 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39