UMB wprowadza nowy kierunek studiów. Jest szczególnie potrzebny w dobie pandemii

2021.04.23 09:59
Uniwersytet Medyczny w Białymstoku (UMB) poszerza ofertę swoich studiów. Już od najbliższego roku akademickiego, chętni uczniowie będą mogli wybrać nowy i potrzebny w dobie pandemii kierunek.
UMB wprowadza nowy kierunek studiów. Jest szczególnie potrzebny w dobie pandemii
Fot: Pixabay

Nowy kierunek

- Obserwując rynek usług zdrowotnych, losy absolwentów, potrzeby aktualnych studentów, a przede wszystkim obecną sytuację epidemiologiczną Uniwersytet Medyczny w Białymstoku postanowił uzupełnić dotychczasową ofertę na kierunku Zdrowie Publiczne o moduł epidemiologia - informuje Marcin Tomkiel, rzecznik prasowy UMB.

Kierunek Zdrowie Publiczne i Epidemiologia ma łączyć medycynę ze wszystkimi innymi obszarami życia społecznego.

- Trwająca pandemia w dużym stopniu uwypukliła, że tacy specjaliści na rynku ochrony zdrowia są niezbędni. Jest to zadanie o tyle trudne, że wymaga interdyscyplinarnego podejścia oraz posługiwania się językiem z bardzo wielu obszarów, dlatego głównym celem nauczania na tym kierunku jest nabycie przez studentów wiedzy, umiejętności i kompetencji do podjęcia pracy na stanowiskach wykonawczych w instytucjach realizujących cele i zadania zdrowia publicznego - dodaje Tomkiel.

Po tym kierunku studiów, absolwenci będą mogli pracować m.in. w instytucjach rządowych i samorządowych realizujących zadania z zakresu ochrony zdrowia, Narodowym Funduszu Zdrowia, Inspekcji Sanitarnej, podmiotach działalności leczniczej, instytutach naukowo-badawczych, firmach farmaceutycznych czy zakładach ubezpieczeń.

Tok studiów

Program studiów Zdrowia Publicznego i Epidemiologii można podzielić na kilka bloków tematycznych. Będą przedmioty związane z zarządzaniem i organizowaniem systemu ochrony zdrowia m.in. ekonomika zdrowia, finansowanie ochrony zdrowia czy zarządzanie podmiotem leczniczym.

Kolejnym obszarem, na który zostanie położony nacisk to ocena sytuacji zdrowotnej. Wiodącym przedmiotem w tym obszarze jest epidemiologia, na którą składają się: epidemiologia opisowa, epidemiologia analityczna, epidemiologia kliniczna, monitoring sytuacji zdrowotnej, nadzór sanitarno-epidemiologiczny. Studenci zdobędą wiedzę także z obszarów promocji zdrowia, profilaktyki chorób czy polityki zdrowotnej.

W planie studiów przewidziano także 120 godzin praktyk zawodowych. Studenci odbędą je w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym, Dziecięcym Szpitalu Klinicznym i Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Władze UMB informują, że istnieje również możliwość realizacji własnych pomysłów w postaci praktyk krajowych lub zagranicznych, także w sektorze niepublicznym.

Rekrutacja

Absolwent studiów I stopnia (licencjackich) kierunku Zdrowie Publiczne i Epidemiologia może kontynuować naukę na studiach II stopnia (magisterskich), zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym na kierunku Zdrowie Publiczne oraz na studiach podyplomowych.

Jeżeli chodzi o rekrutację, jedynym kryterium przyjęć jest wynik maturalny z jednego przedmiotu do wyboru z czterech: biologii, chemii, matematyki lub fizyki (poziom podstawowy lub rozszerzony). Poziom podstawowy liczony jest 1:1, natomiast poziom rozszerzony podwójnie.

UMB przygotował 39 miejsc na nowym kierunku. Rekrutacja rozpocznie się 4 maja.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1056 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39