Ustawa antyprzemocowa. Policja i Żandarmeria Wojskowa z nowymi uprawnieniami

2020.11.30 13:53
Od teraz reakcja służb na przemoc domową ma być szybsza. Policja oraz Żandarmeria Wojskowa mogą wydawać m.in. natychmiastowe nakazy opuszczenia mieszkania i tym samym od razu oddzielać ciemiężyciela od ofiary.
Ustawa antyprzemocowa. Policja i Żandarmeria Wojskowa z nowymi uprawnieniami
Fot: pixabay.com

W poniedziałek (30.11) weszła w życie ustawa antyprzemocowa.

Nowe regulacje przewidują, że w momencie, kiedy dochodzi do przemocy domowej, policja oraz Żandarmeria Wojskowa mają prawo wydać natychmiastowy nakaz opuszczenia mieszkania. Ofiara i sprawca tak, jak zdarzało się wcześniej, nie będą musieli już żyć pod jednym dachem. Co ważne, nakaz ten będzie egzekwowany – łącznie z możliwością użycia środków przymusu – bez względu na ewentualne twierdzenie sprawcy, że nie ma dokąd się wyprowadzić. Policjant wskaże mu placówki zapewniające miejsca noclegowe, np. schronisko dla bezdomnych.

Nakaz opuszczenia mieszkania będzie obowiązywał 14 dni, a na wniosek osoby dotkniętej przemocą sąd może przedłużyć ten okres.

I to jeszcze nie wszystko, bo wobec gnębiciela policjant będzie mógł również wydać zakaz zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia. Mundurowi zostali też zobowiązani do regularnego sprawdzania, czy sprawca przemocy stosuje się do tych sankcji.

Jeśli dręczyciel złamie zakaz, funkcjonariusze będą mogli zastosować środki przymusu, by wyegzekwować nałożone zobowiązanie. Poza tym krzywdziciel narazi się na zastosowanie aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny.

Na dodatek osoby domagające się zastosowania takich środków wobec swojego prześladowcy będą zwolnione z kosztów sądowych. Na ofiary czeka też pomoc psychologiczna.

Z policyjnych statystyk wynika, że rocznie prawie 250 tys. osób w Polsce może być dotkniętych lub zagrożonych przemocą domową.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl
1674 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39