Uwaga! Sanepid wykrył bakterię Legionelli w blokach przy ul. Leśnej i Sowlańskiej

2024.04.25 14:02
W środę (24 kwietnia) na stronie Spółdzielni Mieszkaniowej Zachęta pojawił komunikat o zakazie korzystania z cieplej wody. Dotyczy on bloków przy ul. Leśnej 37, 38, 39 oraz przy ul. Sowlańskiej 38, 42, 44, 46.
Uwaga! Sanepid wykrył bakterię Legionelli w blokach przy ul. Leśnej i  Sowlańskiej
Fot: Pixabay

W piśmie umieszczonym na stronie Spółdzielni Mieszkaniowej Zachęta możemy przeczytać:

"Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Białymstoku informuje, że w instalacji ciepłej wody zaopatrującej budynki mieszkalne przy ul. Leśnej 37, 38, 39 oraz przy ul. Sowlańskiej 38, 42, 44, 46 w Białymstoku stwierdzono przekroczenie normatywu higienicznego w zakresie bakterii Legionella sp. Wobec powyższego nie należy korzystać z ciepłej wody z pryszniców w wyżej wymienionych budynkach do czasu przywrócenia jakości wody zgodnej z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 7.12.2017 r. (Dz. U. z 2017 r. poz. 2294) w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Trwają działania naprawcze mające na celu przywrócenie jakości wody zgodnej z ww. rozporządzeniem."

Bakteria została wykryta podczas rutynowych badań

Marcin Kurylonek, zastępca prezesa ds. technicznych SM Zachęta, wskazał, że sanepid wykrył bakterię podczas rutynowej kontroli. Nadmienił również, że już rozpoczęto prace naprawcze, ale ciężko jest określić ile potrwają. Jak tylko wyniki badań będą już w normie, mieszkańcy zostaną o tym poinformowani.

Środowiskiem sprzyjającymi do rozwoju bakterii z rodzaju Legionella w wodzie ciepłej jest m.in.: mała prędkość przepływu i długie okresy bezruchu wody w instalacji (co skutkuje miejscowym nagromadzeniem się dużej ilości substancji odżywczych, a to sprzyja namnażaniu się tych bakterii).

Legionella to niebezpieczna bakteria, która może wywołać legionellozowe zapalenie płuc oraz gorączkę Pontiac. Choroba jest szczególnie niebezpieczna dla osób nieleczonych i starszych z chorobami współistniejącymi – w tym przypadku śmiertelność dochodzi nawet do 80 procent.

Do zakażenia dochodzi poprzez wdychanie aerozolu kropelek wody (areozolu wodno-powietrznego) zawierających bakterie.

Agata Rosińska
24@bialystokonline.pl
1309 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39