W Grabówce odbędzie się upamiętnienie ofiar hitlerowców

2022.06.18 08:01
W niedzielę (19.06) przy Pomniku Ofiar w Grabówce odbędzie się uroczystość upamiętniająca mieszkańców Białostocczyzny pomordowanych w latach 1941-1944.
W Grabówce odbędzie się upamiętnienie ofiar hitlerowców
Fot: Marcin Jakowiak / UM

Uroczysta msza święta przy Pomniku Ofiar w Grabówce rozpocznie się w niedzielę (19.06) o godz. 11.00. Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości przejdą na pobliski cmentarz i złożą kwiaty oraz zapalą znicze na grobach pomordowanych. W dorocznym wydarzeniu zawsze uczestniczą mieszkańcy Białegostoku i okolicznych miejscowości, a także samorządowcy i poczty sztandarowe.

Historycy uważają Grabówkę za miejsce największej na Ziemi Białostockiej zbrodni hitlerowskiej. Żandarmi i esesmani rozstrzelali tam ok. 16 tys. osób – Polaków, Białorusinów, Żydów i jeńców sowieckich. Ostatnie egzekucje odbyły się w czerwcu 1944 r. Dlatego rocznicowa uroczystość odbywa się zawsze w połowie tego miesiąca.

W 1944 r. Niemcy zaczęli zacierać ślady zbrodni w Grabówce. W związku z ofensywą wojsk radzieckich nie dokończyli tego zadania, ale zdążyli wydobyć i spalić zwłoki z trzech zbiorowych mogił. Po wojnie, podczas prac ekshumacyjnych, odkryto w Grabówce 17 zbiorowych mogił tworzących trzy odrębne cmentarze, które znajdują się wokół pomnika. Wśród ofiar zbrodni w Grabówce rozpoznano też szczątki żołnierzy AK, prawdopodobnie zamordowanych już po wojnie przez komunistyczną bezpiekę.

Stojący tam pomnik ku czci pomordowanych został wzniesiony w 1973 r. według projektu Stanisława Wakulińskiego.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1188 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39