Warsztaty kulinarne, tańce i śpiew. Zachor na Rynku Kościuszki [ZDJĘCIA]

2023.06.19 07:48
Z inicjatywy Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska-Izrael oraz Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie, mamy możliwość uczestniczenia w XVI Festiwalu Kultury Żydowskiej ZACHOR - cyklu spotkań i imprez, nad którymi honorowy patronat objęli: POLIN - Muzeum Historii Żydów Polskich, Prezydent Miasta Białegostoku, Wojewoda Podlaski, Marszałek Województwa Podlaskiego oraz Ambasada Państwa Izrael.
Warsztaty kulinarne, tańce i śpiew. Zachor na Rynku Kościuszki [ZDJĘCIA]
Fot: Adrianna Zawadzka

Uczestnicząc w wydarzeniach zaplanowanych od 17 do 20 czerwca, mamy unikalną możliwość poznania bliżej zwyczajów i tradycji żydowskich oraz elementów żywej izraelskiej kultury, takich jak narodowe tańce czy muzyka.

Po otwierającym festiwal koncercie organowym w Kościele Matki Boskiej Fatimskiej w sobotę (17.06), niedziela (18.06) minęła iście koncertowo – na scenie ustawionej na placu przy miejskim ratuszu wybrzmiały koncerty muzyki izraelskiej w wykonaniu grup Gut Szabes, Libelid, Ormimus oraz Gerarda Edery wraz z zespołem. Jednak nie tylko muzyka wybrzmiewała ze sceny. Muzycy pomiędzy tradycyjnymi utworami okraszali je krótkim opisem historycznym, dla rozbudzenia w słuchaczach chęci poznania swojej kultury.

Opisane przez artystów i zilustrowane pieśnią święto szałasu, szabas i wiele innych zagadnień, zwłaszcza w naszym podlaskim, tak różnorodnym tyglu kulturowym, zostawiły mnie z refleksją o tym, jak wiele mamy do poznania w ludziach z odmiennych od naszych środowisk i jak pięknie się potrafimy różnić.

Osoby żądne atrakcji mogły nie ograniczać się do biernego słuchania muzyki. Dla nich właśnie zostały zorganizowane warsztaty kuchni żydowskiej i izraelskiej wraz z przepisami i degustacją, warsztaty i konkurs dla dzieci z tematyki symboli judaizmu oraz warsztaty tradycyjnych tańców żydowskich, jak np. Nigun Atik lub Lo Ahavti Dai, wraz z nazewnictwem poszczególnych kroków.

Mimo pochmurnego nieba chętnych nie brakowało i po wstępnym instruktarzu Moniki Leszczyńskiej, grupa biorących w warsztatach udział tancerzy, widowiskowo odtańczyła każdy z prezentowanych przez instruktorkę tradycyjnych układów kroków.

Jeśli przeoczyli Państwo te przeciekawe, kolorowe wydarzenia, proponowane dotychczas w ramach ZACHORU, nic straconego. Festiwal potrwa do wtorku (20.06), a w jego programie jest jeszcze długa lista atrakcji, w których warto wziąć udział.

Proszę więc koniecznie zarezerwować sobie czas, a program nadchodzących wydarzeń można przejrzeć TUTAJ.

Marta Guszcza
24@bialystokonline.pl

663 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39