Weekend w Białymstoku. Wyż Oliver namiesza w barometrach

2022.03.19 07:10
W stolicy województwa podlaskiego zapowiada się na bardzo słoneczny weekend. Jednak wyż Oliver może spowodować m.in. migreny u meteoropatów.
Weekend w Białymstoku. Wyż Oliver namiesza w barometrach
Fot: Malwina Witkowska

Piękna i słoneczna sobota

Początek weekendu w Białymstoku będzie zimny, ale za to suchy. Synoptycy nie przewidują opadów deszczu. Przez większość dnia na niebie będzie przeważnie słonecznie, choć momentami może pojawić się kilka chmurek. Wilgotność powietrza będzie na poziomie 30 proc.

W ciągu dnia temperatura wyniesie maksymalnie 8°C, ale odczuwalna sięgnie 6°C. Nocą możemy spodziewać się przymrozku do -4°C.

Wiatr umiarkowany, powieje ze wschodu ze średnią prędkością 14 km/h, momentami do 25 km/h. Warunki biometeorologiczne będą korzystnie wpływać na nasze samopoczucie.

Słońce wzeszło o godz. 5.32, a zajdzie o godz. 17.38. Długość dnia wyniesie zatem 12 godzin i 6 minut, a długość nocy 11 godzin 54 minuty. Wschód księżyca nastąpi o godz. 19.10, a zachód o godz. 6.18. Po piątkowej pełni, jest on już w fazie ubywającej.

19 marca to 78. dzień roku, do końca 2022 r. pozostało 287 dni. Według kalendarza świąt nietypowych są to: Dzień Jedności Kaszubów, Dzień Stolarza.

Początek astronomicznej wiosny

Niedziela w stolicy województwa podlaskiego zapowiada się na iście wiosenną. Przez cały dzień będzie bezchmurnie i słonecznie. Wilgotność powietrza będzie na poziomie 32 proc.

Termometry wskażą nawet 10°C w ciągu dnia. W nocy pojawi się przymrozek do -3°C.

Wiatr słaby, powieje z północnego wschodu ze średnią prędkością 7 km/h, w porywach do 12 km/h. Biomet kolejny dzień z rzędu będzie korzystny.

Wschód słońca nastąpił o godz. 5.30, astronomiczne południe będzie o godz. 11.35, a zachód o godz. 17.40. Dzień potrwa zatem 12 godzin i 10 minut, a noc 11 godzin i 50 minut. Z kolei księżyc wzejdzie o godz. 20.35, a zajdzie o godz. 6.31.

20 marca to 79. dzień roku, do końca 2022 r. pozostało 286 dni. Według kalendarza świąt nietypowych są to: Międzynarodowy Dzień Astrologii, Dzień Bez Mięsa, Międzynarodowy Dzień Frankofonii, Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej, Międzynarodowy Dzień Wróbla, Dzień Języka Francuskiego, Międzynarodowy Dzień Szczęścia, Światowy Dzień Żaby, Międzynarodowy Dzień Inwalidów.

W niedzielę przypada również pierwszy dzień astronomicznej wiosny. A kalendarzowa rozpocznie się w poniedziałek.

Dawno nie było aż tak wysokiego ciśnienia

W weekend nad Polskę nadciągnie tzw. antycyklon, czyli wyż, który przyniesie z sobą niemal rekordowy wzrost ciśnienia atmosferycznego. Wg modeli barometry odnotują nawet 1050 hPa w sobotę rano w północnej części Polski. W niedzielę ciśnienie zacznie się obniżać.

Jak tłumaczą synoptycy z IMGW, w chłodnej porze roku nad wychłodzonymi kontynentami gęste, zimne powietrza osiada przy ziemi. Wówczas dochodzi do powstania układów wysokiego ciśnienia.

"Najwyższe wartości ciśnienia atmosferycznego będą w najbliższych dniach utrzymywać się w północnej części kraju – szczególnie nad północno-wschodnią Polską i na wschodnich krańcach Podlasia, gdzie na pogodę silnie oddziaływał będzie wyż Oliwer znad zachodniej Rosji" - informuje IMGW.

Gwałtowne skoki ciśnienia mogą pogarszać samopoczucie wszystkich, jednak szczególnie niebezpieczną są one dla osób z problemami sercowo-naczyniowymi. Ponadto okresowe zmiany ciśnienia atmosferycznego mogą powodować szereg nieprzyjemnych efektów w organizmie człowieka. W uchu środkowym dochodzi do okresowego sprężania bądź rozprężania powietrza, co skutkuje odczuciem ucisku, kłucia lub dzwonienia w uszach. Jak dodają synoptycy, u meteoropatów takie impulsy mogą powodować drażliwość, a u osób szczególnie wrażliwych prowadzić do migren i innych bóli o podłożu neurologicznym.

Najwyższe wartości ciśnienia atmosferycznego występują nad Azją. Do Mongolii należy światowy rekord wartości ciśnienia: w nocy z 28/29 grudnia 2020 r. ciśnienie wyniosło tam 1094,3 hPa. Z kolei w Polsce rekordowy wynik - aż 1054,4 hPa osiągnięto w Suwałkach 16 grudnia 1997 r.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1371 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39