Więcej kobiet skorzysta z darmowych badań. Mogą, a nawet powinny się na nie zgłaszać

2023.09.20 07:15
Od 1 listopada więcej kobiet będzie uprawnionych do skorzystania z programu profilaktyki raka piersi. Bezpłatne badania mammograficzne będą mogły wykonać panie w wieku 45-75 lat.
Więcej kobiet skorzysta z darmowych badań. Mogą, a nawet powinny się na nie zgłaszać
Fot: Ministerstwo Zdrowia

Badania wskazują, że rak piersi jest najczęstszym nowotworem wśród pań. Dlatego tak ważne jest, by kobiety regularnie zgłaszały się do specjalistów i kontrolowały swój stan zdrowia. Od 1 listopada z mammografii będzie mogło skorzystać więcej kobiet i miejmy nadzieję, że zechcą  z tej opcji skorzystać. Badanie będzie darmowe dla pań w wieku 45-75 lat (teraz z możliwości tej korzystają tylko osoby między 50 a 69 rokiem życia.

- Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet. Wśród nowotworów rak ten stanowi około 23% wszystkich zachorowań i jest przyczyną blisko 14% zgonów. Te dane wskazują, że musimy wprowadzać i rozszerzać programy profilaktyczne. To prosty, nieinwazyjny i skuteczny sposób wczesnego wykrywania chorób nowotworowych, który znacząco poprawia rokowanie – mówi minister zdrowia Katarzyna Sójka. - Przy współudziale organizacji pacjenckich i lekarzy specjalistów onkologii wypracowaliśmy nowe rozwiązania w programach profilaktycznych dla kobiet - dodaje.

Ta informacja bardzo cieszy wiele organizacji, które zajmują się leczeniem i profilaktyką wykrywania nowotworów piersi. 

- To były wieloletnie starania o rozszerzenie wieku kobiet, które mogą bezpłatnie wykonywać mammografię. Jako pacjentka czuję się partnerką w tym dialogu. Trzeba uświadamiać Polki, że samobadanie piersi to podstawa – mówi Krystyna Wechmann, prezes Federacji Stowarzyszeń Amazonki.

Redakcja
24@bialystokonline.pl

1485 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39