Więcej łóżek i szpital koordynacyjny. Co jeszcze się zmienia?

2020.10.08 16:15
Więcej łóżek w szpitalach, powołanie szpitali koordynacyjnych i zmiany u lekarzy rodzinnych - to nowy plan Ministerstwa Zdrowia w obliczu rosnącej liczby przypadków koronawirusa.
Więcej łóżek i szpital koordynacyjny. Co jeszcze się zmienia?
Fot: pixabay.com

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w szpitalach w całym kraju zwiększona zostanie liczba łóżek dla osób zakażonych koronawirusem. Wdrożony będzie także nowy proces koordynacji.

- Zwiększamy liczbę łóżek dla pacjentów z COVID-19. Liczba dostępnych łóżek zwiększy się do 13,5 tys. W każdym województwie powstanie szpital koordynacyjny, a w nim dodatkowe stanowiska intensywnej terapii dla pacjentów zarażonych koronawirusem - podkreślili w komunikacie przedstawiciele resortu zdrowia.

Szpital koordynacyjny będzie pełnił rolę głównego szpitala w danym województwie. Natomiast dyrektorzy tych placówek zostaną włączeni w skład wojewódzkich zespołów zarządzania kryzysowego. Zespoły te mają odpowiadać za przepływ pacjentów pomiędzy szpitalami, ruch karetek "wymazowych" i transportowych, zająć się przekazywaniem chorych do izolatoriów.

W Podlaskiem szpitalem koordynacyjnym będzie Szpital MSWiA w Białymstoku.

Zwiększa się również rola lekarzy rodzinnych. Teraz medycy będą mogli kierować pacjenta do izolacji domowej oraz do izolatorium.

Do tego zniesiony zostaje obowiązek spełnienia 4 kryteriów do testu na COVID-19 podczas teleporady.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

872 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39