Wielkie dzieło Czajkowskiego "Dziadek do orzechów" wkrótce w Białymstoku [BILETY]

2021.11.23 14:27
"Dziadek do orzechów" to balet Piotra Czajkowskiego, który cieszy się ogromną popularnością. Swoją premierę miał w petersburskim Teatrze Maryjskim w 1892 r. 2 grudnia będzie można zobaczyć to dzieło na scenie Opery i Filharmonii Podlaskiej.
Wielkie dzieło Czajkowskiego "Dziadek do orzechów" wkrótce w Białymstoku [BILETY]
Fot: Polski Balet Królewski

Balet "Dziadek do orzechów" grany jest zazwyczaj w czasie bożonarodzeniowych świąt.

Inspiracją dla Piotra Czajkowskiego była francuska adaptacja (dokonana przez Aleksandra Dumas) niemieckiej książki autorstwa E.T.A. Hoffmanna pod tym samym tytułem.

O czym jest "Dziadek do orzechów"? Wszystko dzieje się w Wigilię Bożego Narodzenia. Dzieci: Klara i Fryc cieszą się z otrzymanych prezentów. Ich ojciec chrzestny Drosselmeyer wręcza im podarki, wśród których jest własnoręcznie wykonany Dziadek do Orzechów, któremu nadał postać niekształtnego człowieczka z wielką głową. Fryc próbuje uruchomić niezwykłą zabawkę, ale psuje ją szybko i porzuca niezainteresowany. Klara jest zrozpaczona, bo Dziadek do Orzechów od razu przypadł jej do gustu.

Kolacja wigilijna dobiega końca, wszyscy udają się na spoczynek. Zapada noc... Klara zabrała Dziadka do orzechów do swojej sypialni, wciąż przeżywając krzywdę, jaką Fryc wyrządził nowej zabawce. Dziewczynka śni, że do pokoju zakradają się myszy, aby wykraść Dziadka do orzechów... I tutaj rozpoczynają się fantastyczne przygody, pełne bajkowych postaci.

"Dziadka do orzechów" wykona Polski Balet Królewski, który jest jednym z najmłodszych i jednocześnie jednym z najlepszych zespołów baletowych w Europie.

Wydarzenie odbędzie się w czwartek (2.12), o godz. 19:30 na scenie Opery i Filharmonii Podlaskiej przy ul. Odeskiej 1.

Można wygrać zaproszenia na spektakl:KONKURS

Portal BiałystokOnline.pl patronuje imprezie.

SZCZEGÓŁY I BILETY

Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl

829 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39