Wilcza rodzina po raz pierwszy złapana w fotopułapce [WIDEO]

2023.03.06 12:00
Wilcze zabawy uchwyciła fotopułapka Biebrzańskiego Parku Narodowego. Na nagraniu widać 3 osobniki - prawdopodobnie rodziców z młodym.
Wilcza rodzina po raz pierwszy złapana w fotopułapce [WIDEO]
Fot: Biebrzański Park Narodowy

Nowa fotopułapka nagrała wilki

Biebrzański Park Narodowy na swojej stronie internetowej zamieścił nagranie z fotopułapki ustawionej przy oczku wodnym w lesie. Urządzenie pierwszy raz nagrało tam wilki.



- Na tym terenie żyje grupa kilku osobników. Samica ma bardziej ciemne umaszczenie a samiec jest większy i jaśniejszy zwłaszcza w szacie zimowej. Na przedstawionym nagraniu najpierw widać samicę a następnie samca oraz młodego osobnika, skorego do zabawy, z zachowaniem wyrażającym uległość rodzicom. Analizując materiały filmowe można stwierdzić, iż najczęściej wędruje para rodzicielska - poinformowała Magdalena Olkowska z Biebrzańskiego Parku Narodowego.

Dodała, że w ubiegłym roku w tej grupie rodzinnej nagrywały się rodzice z dwoma młodymi osobnikami z objawami świerzbowca. Pod koniec 2022 r. obserwowane były trzy osobniki, wszystkie w dobrej kondycji.

Co zrobić gdy spotkamy wilka?

Spotkania z wilkami są niezwykle rzadkie, ponieważ odczuwają one przed ludźmi naturalny strach. Zdarza się, że wilki mogą przyglądać się ciągnikom rolniczym czy samochodom. Mogą też podczas bezpośredniego spotkania przyglądać się nam dłuższą chwilę i nie uciekać od razu.

Jak przekazała Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku, jeśli spotkasz w lesie wilka, który podchodzi zbyt blisko (na odległość poniżej 30 m) lub przygląda się zbyt długo i nie czujesz się komfortowo w tej sytuacji, albo też drapieżnik poszczekuje lub warczy na ciebie, podejmij następujące działania:
- unieś ręce i machaj nimi w powietrzu - to rozprzestrzeni twój zapach, sprawi, że twoja sylwetka będzie lepiej widoczna;
- pokrzykuj głośno ostrym tonem (lub zagwiżdż) w stronę wilka - to pozwoli mu zorientować się, że ma do czynienia z człowiekiem i że nie jest mile widziany;
- jeśli zwierzę nie reaguje i zamiast oddalić się, podchodzi bliżej, rzucaj w niego będącymi w zasięgu ręki przedmiotami;
- wycofaj się spokojnie, możesz przyspieszyć, dopiero gdy masz pewność, że zwierzę jest daleko i nie interesuje się tobą.

Najlepiej zawiadom o tym zdarzeniu RDOŚ, właściwe nadleśnictwo lub Stowarzyszenie dla Natury "Wilk".

- W związku ze wzmożonymi atakami wilków w województwie podlaskim przypominamy o konieczności zabezpieczania pojemników na odpady oraz zakazie puszczania psów bez możliwości ich kontroli i bez oznakowania umożliwiającego identyfikację właściciela, a także o zakazie puszczania psów luzem w lesie - przekazuje RDOŚ.

W sytuacji, gdy wilki zaatakują zwierzęta gospodarskie, hodowca natychmiast po stwierdzeniu szkody powinien zabezpieczyć ślady i niezwłocznie złożyć wniosek o odszkodowanie do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

366 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39