"Wiśniowy sad" gościnnie w Białostockim Teatrze Lalek

2019.12.08 08:16
Spektakl Teatru Latarnia "Wiśniowy sad" jeszcze w tym roku będzie można obejrzeć na scenie Białostockiego Teatru Lalek.
"Wiśniowy sad" gościnnie w Białostockim Teatrze Lalek
Fot: Krzysztof Kadziewicz

"Wiśniowy sad" został zrealizowany na podstawie jednego z najsłynniejszych na świecie dramatów pióra wybitnego Antoniego Czechowa. To opowieść o przemijaniu, które w naszej interpretacji stanie się pretekstem do podglądania ludzi w konfrontacji ze stratą. Wycięcie sadu, sprzedanego za długi, to nie tylko unicestwienie realnych drzew, ale i wykorzenienie ludzkiej tożsamości, przymus emigracji zewnętrznej i wewnętrznej. Dla niektórych to koniec świata, dla innych nowy początek.

Sztuka miała swoją premierę na początku września tego roku pośród starych drzew i domostw przy ul. Grunwaldzkiej w historycznej przestrzeni Białegostoku. Było to zdarzenie osobliwe, pełne wdzięku, prawdy miejsca i emocji. Pod koniec grudnia odbędzie się premiera sceniczna zrealizowana w partnerstwie z Białostockim Teatrem Lalek.

Spektakl będzie można zobaczyć na deskach Białostockiego Teatru Lalek, jeszcze w tym roku, w dniach 28, 30 grudnia o godz. 18.00. Specjalny sylwestrowy pokaz odbędzie się także 31 grudnia o godz. 17.00. Będzie grany na scenie dużej, trwa 180 minut.

W przedstawieniu wystąpi wyjątkowe grono białostockich artystów: aktorów, muzyków i tancerzy. Spektakl wypełni muzyka wykonywana na żywo na historycznych instrumentach.

Za koncepcję i reżyserię spektaklu odpowiada Mateusz Tymura, asystentem reżysera jest Błażej Piotrowski. Muzykę przygotowali: Tomasz Tulpan, Zbigniew Rusiłowicz, Magdalena Dąbrowska, choreografię - Magdalena Dąbrowska, a kostiumy - Sylwia Maciejewska.

Występują: Lubow Raniewska - Ewa Palińska (Teatr Dramatyczny), Waria - Magdalena Czajkowska, Ania - Magdalena Dąbrowska, Leonid Gajew - Błażej Piotrowski (Białostocki Teatr Lalek), Firs - Krzysztof Pilat (Białostocki Teatr Lalek), Jermołaj Łopachin - Rafał Pietrzak, Piotr Trofimow - Błażej Twarowski, Duniasza - Paula Czarnecka, Siemion Jepichodow - Dominik Gorbaczyński, Jasza - Zbigniew Rusiłowicz i Piszczyk, Przechodzień - Mateusz Tymura.

Spektakl powstał dzięki stypendium Prezydenta Miasta Białegostoku dla twórców profesjonalnych przyznanego Magdalenie Czajkowskiej.

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1298 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39