Wkrótce powstaną nowe mieszkania chronione i dom samotnej matki

2022.05.04 15:00
W Suchowoli powstanie dom samotnej matki. Każda z potrzebujących pań otrzyma w nim pokój z aneksem kuchennym. W Krynkach zostaną zaś utworzone mieszkania chronione dla osób z niepełnosprawnościami. W naszym regionie jest wciąż za mało tego typu miejsc.
Wkrótce powstaną nowe mieszkania chronione i dom samotnej matki
Fot: materiały prasowe

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski podpisał umowę ze starostą sokólskim Piotrem Rećką odnośnie przyznania 3 mln wsparcia z rządowego programu "Za życiem". Pieniądze zostaną przeznaczone na powstanie domu dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży oraz mieszkań chronionych dla osób niepełnosprawnych.

- Bardzo się cieszę, że w takim okresie, bezpośrednio po święcie 3 Maja, możemy przekazać taką pozytywną informację dla naszego społeczeństwa. Będziemy podpisywali dwie umowy, które dotyczą dwóch ważnych obszarów osób potrzebujących. Pierwszy jest to obszar wsparcia matek dzieci do lat 18 i kobiet w ciąży, które znajdują się w trudnej sytuacji i wymagają pomocy – mówi wojewoda Bohdan Paszkowski. - Po realizacji podpisanej dziś ze starostą sokólskim umowy, na przełomie roku, taki dom już będzie mógł funkcjonować - dodaje.

W domu powstanie 28 miejsc, z możliwością zwiększenia do 30. Będzie to pierwsza taka placówka prowadzona przez samorząd terytorialny. W tej chwili funkcjonuje podobna, prowadzona przez Caritas, ale jest w niej tylko 5 miejsc.

Skala dofinansowania wynosi 80% wartości tego zadania inwestycyjnego i sięga 1,5 mln zł.

- Powiat sokólski za każdym razem wychodził naprzeciw potrzebom osób najsłabszych, które potrzebują wsparcia. Pragnę przypomnieć, że aktualnie tworzymy na naszym terenie cztery rodzinne placówki domu dziecka. Już zrealizowaliśmy inwestycję polegającą na utworzeniu zakładu aktywności zawodowej, polegającej na adaptacji i stworzeniu 14 miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych. Wyrwaliśmy ich tak naprawdę z opieki społecznej i przekazaliśmy na rynek pracy, to było naszym celem, by w przyszłości nie byli rencistami, tylko uczestnikami życia społecznego, zawodowego - przypomina starosta sokólski Piotr Rećko.

W tym samym budynku, gdzie starostwo otworzyło zakład aktywności zawodowej, w budynku Zespołu Szkół w Suchowoli, pozostało nam dużo przestrzeni, około 1000 m2. To właśnie tam powstanie dom samotnej matki w standardzie pokojowym.

- W tej chwili utworzymy 16 pokoi, które będą dobrze wyposażone, z aneksami kuchennymi, dla samotnych matek, które potrzebują wsparcia. Chcemy, by wsparcia pod względem gastronomicznym udzielał również ZAS, jeśli będzie taka potrzeba - zapowiada Piotr Rećko.

Drugim obszar, o którym mówi wojewoda, dotyczy utworzenia mieszkań chronionych. Dzięki dofinansowaniu w powiecie sokólskim pojawią się 2 nowe nieruchomości tego typu. Będą z nich mogły skorzystać osoby niepełnosprawne. Na ten cel też przeznaczono prawie 1,5 mln zł, co także stanowi około 80% kosztów całej inwestycji.

- Mieszkania są dedykowane dla osób niepełnosprawnych, które w tych ośrodkach będą otrzymywać wsparcie, by mogły później jak najlepiej podejmować trudy samodzielnego życia – mówi wojewoda. - Baza w tej chwili jest stosunkowo wąska, mamy około 60 takich mieszkań chronionych, w ośmiu placówkach prowadzonych na terenie naszego województwa – wylicza.

Jak poinformował starosta sokólski, na potrzeby mieszkań chronionych, zostanie wyremontowany drewniany, zniszczony już budynek w Krynkach. Wszystko zostanie jednak dostosowane do potrzeb osób, które będą przebywać w mieszkaniach.

- Osoby niepełnosprawne będą mogły w nim adaptować się do warunków życia takich, by później funkcjonować już samodzielnie - dodaje starosta sokólski.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl
1433 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39