Województwo nie chce, by szpital w Łomży leczył tylko zarażonych koronawirusem

2020.05.13 18:19
Zarząd województwa podlaskiego, któremu podlega Szpital Wojewódzki w Łomży chce cofnięcia decyzji o ustanowieniu tej placówki jednoimiennym szpitalem zakaźnym, mającym zajmować się wyłącznie leczeniem pacjentów zarażonych koronawirusem.
Województwo nie chce, by szpital w Łomży leczył tylko zarażonych koronawirusem
Fot: UMWP

W środę (13.05) zarząd województwa podlaskiego skierował do wojewody podlaskiego wniosek o rozpatrzenie możliwości cofnięcia decyzji o ustanowieniu Szpitala Wojewódzkiego w Łomży jednoimiennym szpitalem zakaźnym.

Członkowie zarządu województwa w piśmie do Bohdana Paszkowskiego przypominają, że łomżyńska placówka od chwili przekształcenia w jednoimienny szpital zakaźny w sposób ciągły zapewnia opiekę pacjentom podejrzanym o zarażenie wirusem SARS-CoV-2 jak i chorujących na COVID-19. Przez to - zdaniem zarządu - "populacja dotychczas objęta opieką zdrowotną Szpitala ma ograniczony dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej w Szpitalu i poradniach specjalistycznych". Jednocześnie liczba chorych na COVID-19, jak również z liczba obłożonych łóżek w szpitalu jest niewielka. Władze województwa sugerują więc, że należy rozważyć zasadność dalszego rezerwowania całego szpitala dla osób zarażonych koronawirusem a do ich leczenia wykorzystać wyłącznie pion zakaźnego.

Według danych na 10 maja w Szpitalu w Łomży hospitalizowane były 22 osoby, w tym 13 z potwierdzonym zakażeniem. Zdaniem władz regionu "powoduje to w dłuższej perspektywie czasowej nieadekwatną rezerwację 476 łóżek pozostających w zasobach jednostki. Tak długi okres ograniczenia dostępności szpitala sprawia, że pojawia się zagrożenie zdrowia dla pacjentów z subregionu łomżyńskiego przy zbyt dużym obciążeniu dla okolicznych szpitali powiatowych".

Zarząd województwa zaznacza przy tym, że ponowne działanie szpitala jako wieloprofilowego nie oznacza, że nie mógłby być znowu przekształcony w jednoprofilowy. Będzie w gotowości, gdy pojawi się kolejna bądź kolejne fale zakażeń.

Redakcja
24@bialystokonline.pl

1681 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39