Z szerokich arterii przejdą na osiedla. W 2016 r. drogowcy przebudują 40 ulic [WYKAZ INWESTYCJI]

2016.01.12 00:00
Po Białymstoku ma się jeździć wygodnie nie tylko szerokimi arteriami, ale również małymi uliczkami. Znaczną część tegorocznych wydatków inwestycyjnych zaplanowanych przez magistrat pochłonie... asfalt na drogach osiedlowych.
Z szerokich arterii przejdą na osiedla. W 2016 r. drogowcy przebudują 40 ulic [WYKAZ INWESTYCJI]
Fot: Ewelina Sadowska-Dubicka
Pojawią się światła wzdłuż ul. Kosińskiego i zostanie przebudowane skrzyżowanie z ul. Mościckiego

W oczekiwaniu na Sitarską

Ostatnie lata to w Białymstoku szereg inwestycji drogowych wartych po kilkadziesiąt, a nawet kilkaset mln zł. W 2016 r., podobnie jak w minionym, takich przedsięwzięć nie będzie. Białostoccy urzędnicy będą za to przygotowywać projekty i przetargi, by zacząć je w kolejnych latach - będą to np. Trasa Niepodległości czy łącznik z drogą S8.

Jedynym większym projektem, który ma szansę ruszyć w bieżącym roku, jest budowa przedłużenia ul. Sitarskiej z przejściem przez tory. Prace mają zakończyć się tam w 2018 r. Trzeba jednak przyjąć, że to optymistyczny scenariusz, bo dla inwestycji nadal nie wydano decyzji środowiskowej - sprawę rozpatruje RDOŚ w Warszawie. Projekt, w skład którego wchodzą też planowane na kolejne lata przebudowy al. Tysiąclecia Państwa Polskiego i ul. Jurowieckiej, oszacowano na 71 mln zł. Zakłada się, że 17 mln zł, właśnie na budowę Sitarskiej, zostanie wydane w tym roku.

Blisko 40 ulic osiedlowych

W 2016 r. drogowców będziemy spotykać głównie podczas budowy osiedlowych dróg.

Największa z osiedlowych drogowych inwestycji - warta 7,2 mln zł - to poprawa dostępności komunikacyjnej osiedla Skorupy. Obejmie ona przebudowę ulic: Chrobrego, Warmińskiej i Gospodarskiej.

Na najbliższe 12 miesięcy w planach magistratu są rozbudowy: ul. Pogodnej (na odcinku od ul. Wiejskiej do ul. Gen. Bema) wraz z przebudową skrzyżowania Bema-Kisiela oraz ul. Gruntowej (na odcinku od ul. Hetmańskiej do ul. Asnyka). Zostanie wyasfaltowanych, bądź ułożonych z polbruku, ponad 30 dróg. W budżecie ujęta jest budowa: ul. Południowej (na odcinku od ul. Zapiecek do ul. Żeromskiego), Wspólnej (na odcinku od ul. Sławińskiego do ul. Pułaskiego), Browarowej, Bajecznej, Krynicznej, Długiej, Czystej, Folwarcznej, Dojlidzkiej, Saskiej, Mokrej, Kujawskiej (na odcinku od ul. Zaściańskiej do ul. Warmińskiej), Bednarskiej, Słowackiego, Kalinowej, Sapiehy, Polnej, Zamoyskiego, Skrzetuskiego, przedłużenia ul. Zawady (na odcinku od ul. Końcowej do ul. Polnej), Chorwackiej, Niemcewicza, odcinka ul. Szerokiej, Kątowej, Harnasiów, Wieniawskiego, łącznika ul. Baczyńskiego z ul. Kluka, Wenus, Modrzewiowej, łącznika ul. Orzechowej z dublerem ul. Gen. Maczka i ul. Pieczurki (fragment od ul. Dolistowskiej do ul. Ziemskiej). Do przebudowy przeznaczono też ul. Kruczkowskiego, skrzyżowanie Kosińskiego-Mościckiego oraz ul. Suchą.

W 2016 r. powstaną też dwie drogi dojazdowe na cmentarze: od ul. Ciołkowskiego i na nekropolię w Karakulach.

Podobnie w przyszłych latach

W bieżącym roku rozpoczną się prace projektowe dla remontów kolejnych osiedlowych dróg.

Nowych nawierzchni będzie można spodziewać się w 2017 r. na: ul. Czerwonego Kapturka (na odcinku od ul. Rycerskiej do ul. Krasnoludków), Wilczej, Familijnej, Łosiej, Przygodnej, Diamentowej, Zgody, Plastusia, odcinku ul. Władysława Jagiełły, Rybnika, Kopciuszka, Mikołajczyka, Obrońców Westerplatte, Skandynawskiej, Wąskiej (na odcinku od ul. Poleskiej do ul. Jagienki), Witebskiej, Nowakowskiego, Chętnika, Oczki, Liniowej, Leśna Polana, Cienistej, Dalekiej, Skorupskiej, odcinku ul. Proletariackiej i ul. Waryńskiego. W budżecie zapisano też środki na przygotowania do budowy sięgacza od ul. Żwirki i Wigury oraz wykonanie fragmentu ulicy 2KD-D od ul. Suchowolca.

Ponadto do 2017 r. mają być zrealizowane projekty drogowe, które wybrali mieszkańcy w ramach budżetu obywatelskiego. Chodzi o budowę nawierzchni ul. Bagiennej i ul. Ustronnej, przebudowę ulic na osiedlu Starosielce oraz przebudowę ul. Janusza Radziwiłła.

Urzędnicy zaczną też formalne przygotowania do małych inwestycji drogowych planowanych dopiero na 2018 r. Chodzi o budowę ulic: Stokrotki, Krokusowej, Krzywej, Górniczej, Oleckiej, Uroczej, Wołyńskiej, Starosielce, Króla Zygmunta Augusta, Mohylowskiej, Ogrodniczki (od ul. Działkowej do ul. Studziennej), Sinej, Ciasnej, sięgacza od ul. Zwierzynieckiej, Podmokłej, Wspaniałej, Węgierskiej, Ordynackiej, Zaułek, Porannej i Żniwnej.

Wokół ulic

W sumie w budżecie miasta na 2016 r. jest około 32 mln zł na przygotowanie dokumentacji, wykonanie projektów i budowę prawie 100 ulic.

Oprócz nawierzchni jezdni i chodników bezpieczeństwo oraz wygodę ma poprawić kilka inwestycji wokół nich. Po pierwsze zaplanowano modernizację i przebudowę oświetlenia na kilkudziesięciu ulicach. Kilka, do tej pory ciemnych, jak Syriusza, Kosińskiego czy Fregatowa, zyska oświetlenie. Doświetlane będą przejścia dla pieszych. W planach jest również budowa sygnalizacji. Zarezerwowano też środki na montaż sekundników do świateł na skrzyżowaniach objętych monitoringiem.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1144 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39