Za sylwestrowymi ofertami last minute mogą stać oszuści

2022.12.28 08:10
Sylwester to ostatni dzień roku, dlatego warto zadbać o to, by spędzić go z rodziną i znajomymi - tam, gdzie planowaliśmy. Uważajmy zatem na nieuczciwych zainteresowanych lub sylwestrowe oferty last minute, które mogą pojawić się w portalach społecznościowych czy sprzedażowych.
Za sylwestrowymi ofertami last minute mogą stać oszuści
Fot: Pixabay

Jak co roku, przed sylwestrem mogą pojawiać się ogłoszenia, które nęcą swoją wyjątkową ofertą cenową, doskonałą lokalizacją, kuszącymi zdjęciami wnętrz czy najatrakcyjniejszymi widokami. Początkowo kontakt z wynajmującym przebiega poprawnie, ale po wpłaceniu zaliczki pojawiają się problemy z komunikacją. To powinno być dodatkowym sygnałem, aby ponowie zweryfikować ofertę i nie narazić się na dodatkowe koszty związane z podróżą.

Istnieje kilka możliwych wariantów oszustwa. Na przykład oferowana do wynajmu nieruchomość nie istnieje lub oszuści podszywają się pod właściciela nieruchomości. Aby wyłudzić pieniądze cze sto przygotowują stronę internetową łudząco podobną do strony funkcjonującego hotelu, pensjonatu czy innego obiektu.

- Ostrzegamy, by ze zwiększoną uwagą weryfikować oferty wynajmu domków, apartamentów, pensjonatów, ale także potencjalnych zainteresowanych wynajmem, którzy mogą być oszustami - informuje policja.

Możliwy jest też scenariusz, w którym oszust odwróci sytuację i oszuka wynajmującego (właściciela obiektu) na przykład za pośrednictwem portali sprzedażowych. Kontaktując się w sprawie wynajmu poza oficjalnym kanałem np. poprzez komunikator WhatsApp będzie chciał uregulować zaliczkę. W tym celu udostępni wynajmującemu link, z wykorzystaniem którego wyłudzi od wynajmującego dane do logowania się do bankowości lub dane kart płatniczych, co ostatecznie może skutkować wyczyszczeniem konta pokrzywdzonego.

Aby nie dać się oszukać, warto zwrócić uwagę na atrakcyjność ogłoszenia versus jego cenę - jeżeli jest zbyt niska, być może jest to oszustwo. Ponadto oceńmy lokalizację miejsca za pomocą kamer internetowych i programów umożliwiających podgląd okolicy.

Kolejny sposobem jest zapoznanie się z opiniami innych zainteresowanych szczególnie z tymi negatywnymi, a także korzystanie tylko z oficjalnych kanałów komunikacji na portalach sprzedażowych.

Pamiętajmy, by nigdy nie podawać danych poufnych takich jak hasło, kody pin, kody autoryzacyjne, numer karty płatniczej potencjalnym gościom zainteresowanym wynajęciem obiektu.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

748 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39