Za szkolne obiady trzeba płacić z góry, choć dzieci ich nie zjedzą

2020.03.19 10:20
Rodzice dzieci, które w białostockich przedszkolach i szkołach podstawowych korzystają z obiadów przeważnie płacą za nie z góry. Jak się okazuje, zwrot opłat za 2 tygodnie trwania "społecznej kwarantanny" jest indywidualną kwestią.
Za szkolne obiady trzeba płacić z góry, choć dzieci ich nie zjedzą
Fot: pixabay.com
Co z opłatą za obiady w szkołach i przedszkolach?

Większość rodziców bez chwili zastanowienia uregulowała opłatę za szkolne obiady do 10 marca. Jednak po wydaniu oficjalnego komunikatu nt. zamknięcia placówek oświatowych część z nich zaczęła zadawać sobie pytanie, czy w marcu powinni byli opłacać posiłki, których w rzeczywistości nie będzie. Zwłaszcza, iż nikt nie ma pewności czy problematyczna sytuacja związana z epidemią nie przedłuży się.

Opłaty za obiady z góry

Sekretariat Departamentu Edukacji Urzędu Miejskiego w Białymstoku informuje, że zgodnie z zapisami art. 106 ust. 3 ustawy Prawo oświatowe zasady korzystania ze stołówki szkolnej oraz wysokość opłat za posiłki ustala dyrektor szkoły/przedszkola w porozumieniu z organem prowadzącym.

Jak to wygląda na konkretnym przykładzie?

- Rodzice, którzy wnieśli z góry opłatę za posiłki za marzec, w związku z zamknięciem placówek oświatowych otrzymają zwrot w kwietniu - zapowiada sekretariat Szkoły Podstawowej nr 5 im. Władysława Broniewskiego przy ul. Kamiennej w Białymstoku.

Jednak takie rozwiązanie, jak w "piątce" nie musi być regułą. Rodzice, którzy mają wątpliwości związane z bieżącymi płatnościami na poczet obiadów, powinni skonsultować się z dyrekcją szkoły, do której uczęszcza ich dziecko.

Prawo mówi, że "za czas niekorzystania z posiłków w szkole/przedszkolu rodzice otrzymają zwrot przy naliczaniu opłat za żywienie za kolejny miesiąc na zasadach określonych zarządzeniem dyrektora szkoły/przedszkola".

A co z tymi, którzy nie zapłacili za marzec?

- Sytuacja rodzica, który nie wniósł opłaty w marcu w terminie określonym zarządzeniem dyrektora będzie rozpatrzona indywidualnie w danej szkole bądź przedszkolu - informuje Sekretariat Departamentu Edukacji Urzędu Miejskiego w Białymstoku.

Angelika Dorf
24@bialystokonline.pl

958 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39