Zabytkowa kamienica w samym centrum idzie na sprzedaż

2015.01.19 00:00
Znajdująca się w zasobach miasta kamienica przy ul. Lipowej 16A idzie na sprzedaż. To cenny historycznie i w atrakcyjnym położeniu, ale niestety zaniedbany budynek.
Zabytkowa kamienica w samym centrum idzie na sprzedaż
Fot: Ewelina Sadowska-Dubicka
Kamienica przy ul. Lipowej 16a idzie na sprzedaż

Stara i zaniedbana

Kamienicę pod obecnym adresem Lipowa 16A wybudowała, prawdopodobnie w 1901 r., rodzina Gordonów. Przed I wojną światową w tym miejscu mieścił się skład sukna i wełny prowadzony przez Markusa Gordona, a potem też firmy handlowe.

Przedwojenna kamienica, choć jej adres to reprezentacyjna ulica Lipowa, kojarzona jest tylko przez nielicznych. A to dlatego, że znajduje się niejako w środku "podkowy" tworzonej przez duży budynek spod adresu Lipowa 16, zajmujący cały kwartał pomiędzy Nowym Światem, Częstochowską, Lipową a Kisielewskiego (mieści się w nim m.in. punkt obsługi pasażera BKM).

Co gorsze, kamienica przy Lipowej 16A, choć formalnie jest zabytkiem, przez ostatnie lata nie miała zapewnionej należytej ochrony. W tej chwili raczej straszy niż zachwyca. Okna ma zabite płytami osb lub zamurowane. Łuszczy się jej tynk, zawilgocone mury szpecą graffiti, a na uszkodzonym dachu zdążyły wyrosnąć rośliny. Duży budynek zwraca natomiast uwagę swoją symetrią i eleganckimi podziałami. Piękne są też kute balustrady balkonów. Niestety jego otoczenie to błotnista działka i plac zabaw wyjęty jak z filmów grozy.

Kamienica przez ostatnie lata była częściowo zamieszkała. Działał też w niej lombard. W 2013 r. na jej poddaszu wybuchł pożar. Teraz budynek jest całkowicie opuszczony. W latach 2012-2013 przygotowano dla niego inwentaryzacje architektoniczne (część z ekspertyzami technicznymi) oraz wykonano badania historyczne.

Pojawi się pomysł na zagospodarowanie?

Teraz urząd miejski zamierza zbyć w przetargu całą nieruchomość, czyli działkę o powierzchni 0,08 ha wraz z budynkiem określonym jako będący "w złym stanie technicznym". Dostępne są przy nim wszystkie media: sieć gazowa, elektryczna, kanalizacyjna, centralnego ogrzewania i telekomunikacyjna.

Co ważne, teren leży w obszarze wpisanym od 1977 r. do rejestru zabytków, w strefie ochrony konserwatorskiej. Sama kamienica ujęta jest w gminnej i wojewódzkiej ewidencji zabytków. Według obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego, powinna pełnić funkcje usługowe, ale zakazane są tam usługi z zakresu gastronomii.

Cena wywoławcza nieruchomości to 1,199 mln zł. Przetarg odbędzie się 16 marca. Czy znajdą się chętni, by wziąć w nim udział, będzie wiadomo tydzień wcześniej, bo do 9 marca ewentualni nabywcy powinni wpłacić 120 tys. zł wadium.

Planowany, to kolejny przetarg, w którym miasto próbuje sprzedać przedwojenną kamienicę. Pierwszy odbył się w listopadzie ubiegłego roku. Wówczas nie znaleźli się chętni na zakup. Wtedy proponowana cena była jednak wyższa – wynosiła 1,433 mln zł.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

993 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39