Jest dotacja na odnowienie wiatraka
Burmistrz Wasilkowa Adrian Łuckiewicz wspólnie z właścicielami wiatraka Adamem Tureckim oraz Krzysztofem Kuleszą podpisał umowę na odnowienie wiatraka w Studziankach. Harmonogram obejmuje prace konserwatorskie polegające na wymianie poszycia ścian wraz z izolacjami i obróbkami oraz wymianą części stolarki okiennej zabytkowego wiatraka w Studziankach.
Koszt tego przedsięwzięcia to 159 900 złotych, z czego dotacja z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków na odrestaurowanie zabytków na terenie gminy Wasilków wyniesie 150 000 złotych.
Wiatrak wpisano do rejestru zabytków w 1982 roku. W 2007 roku zdobył główną nagrodę w konkursie na "Najlepiej Utrzymany Zabytek Drewniany w Województwie Podlaskim". Wiatrak przyciąga turystów i stanowi dużą atrakcję dla fotografów, malarzy i artystów, którzy przybywają z całej Polski, aby go uwiecznić. Jest doskonałym miejscem do wypoczynku i organizowania imprez rodzinnych oraz dla okolicznej społeczności. Holenderscy miłośnicy wiatraków także odwiedzali ten obiekt i jest on w ich rejestrze wiatraków holenderskich.
To wyjątkowy obiekt w okolicy Białegostoku
Piękny i oryginalny wiatrak stojący w urokliwej okolicy Studzianek został wybudowany pod koniec XIX wieku we wsi Milewskie w powiecie monieckim. W latach 30. XX wieku został przeniesiony do wsi Moniuszki k. Jaświł w województwie podlaskim i miał służyć jako młyn. Jednak na zajętych przez sowietów terenach zakazano prowadzenia młynarstwa. Po wojnie obiekt sporadycznie służył do suszenia tytoniu, aż w latach 80. został przeniesiony do Studzianek przez dwóch młodych architektów, którzy do dziś dbają o ten urokliwy zabytek.
Złożenie wiatraka na urokliwym wzgórzu w Studziankach zajęło nowym właścicielom i 12-osobowej ekipie zaledwie 14 godzin i 20 minut, czym ustanowili rekord świata, zapisany w holenderskiej edycji Księgi Guinessa. W 2019 roku, z powodu zniszczenia wcześniejszych skrzydeł, wiatrak został uzbrojony w nowe śmigi zrobione na wzór holenderski. Odmiennie niż pozostałe wiatraki w Polsce, opierzany jest płóciennymi żaglami.
ewa.reducha@bialystokonline.pl